List do rolników Prezesa KRUS przed sezonem: przestrzegajcie zasad stosowania nawozów i środków chemicznych!

Wtorek 21 marca 2017 10:38Czas czytania: 2 min.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Adam Sekściński, przesłał przed rozpoczęciem kolejnego sezonu agrotechnicznego specjalny list, w którym zwraca uwagę rolnikom na przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy z powszechnie stosowanymi nawozami i środkami ochrony roślin, zapewniającymi wysokie i dobre jakościowo plony płodów rolnych.

- "Wykorzystując w swoich gospodarstwach nawozy i pestycydy, są Państwo narażeni na ich negatywne oddziaływanie. Substancje chemiczne mogą wnikać do organizmu człowieka i zwierząt przez drogi oddechowe, układ pokarmowy i skórę, powodując ostre lub przewlekłe zatrucia objawiające się wieloma dolegliwościami psychofizycznymi, a nawet śmiercią - przestrzega Andrzej Sekściński.

Prezes KRUS, pisząc o konieczności zmniejszenia ryzyka negatywnego oddziaływania nawozów, wymienia zasady, które należy przestrzegać przy stosowaniu tych środków chemicznych. Zwraca uwagę na to, że zabiegi agrotechniczne z użyciem chemicznych środków mogą wykonywać jedynie osoby dorosłe, zdrowe, posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

- "Nie zapominajcie też, że wrażliwość na zatrucie pestycydami wzrasta, jeżeli na organizm działają jednocześnie lek, alkohol, rozpuszczalniki, farby, a nawet używki, takie jak tytoń czy kawa." - przestrzega Prezes Andrzej Sekściński, życząc rolnikom w nadchodzącym sezonie efektywnej i bezpiecznej pracy oraz wysokich plonów.

Zasady, które należy przestrzegać przy stosowaniu nawozów i środków chemicznych, przypomniane przez Prezesa KRUS:

• nabywajcie środki ochrony roślin tylko u sprawdzonych i wiarygodnych dostawców, w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach z etykietą w języku polskim, zawierającą czytelną i trwałą instrukcję użytkowania, datę produkcji oraz okres ważności;
  • nie transportujcie takich środków jednocześnie z ludźmi, zwierzętami i artykułami spożywczymi, płodami rolnymi oraz paszami;
  • przechowujcie te substancje w oryginalnych opakowaniach, w wydzielonym, oznakowanym pomieszczeniu zamkniętym na klucz, ze sprawną wentylacją, oświetleniem i zmywalną podłogą; resztki pestycydów i opróżnione po nich opakowania są silnie toksycznymi odpadami i nie wolno ich wykorzystywać ponownie, należy je zwrócić do miejsca zakupu;
  • używajcie sprawnego technicznie sprzętu, posiadającego aktualne atesty bezpieczeństwa;
  • stosujcie środki ochrony indywidualnej w postaci ubrania ochronnego, rękawic, obuwia, gogli oraz ochron układu oddechowego;
  • oznakujcie opryskane pole i bezwzględnie przestrzegajcie okresów prewencji i karencji;
  • nie przechowujcie środków ochrony roślin w budynkach mieszkalnych i inwentarskich, spichlerzach, garażach, sieniach czy stodołach.

"Warto przypomnieć, iż oprócz podstawowej ustawowej funkcji, (tzn. obsługi rolników w sprawach dotyczących obejmowania ubezpieczeniem społecznym (opłacania składek na to ubezpieczenie, przyznawania i wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń: emerytalno-rentowego oraz wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego) ważnym zadaniem KRUS jest prowadzenie działalności prewencyjnej na rzecz upowszechniania zasad bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych oraz eliminowania zagrożeń w miejscu pracy i życia rolników. Jak wiadomo lepiej i taniej jest zapobiegać wypadkom, niż je leczyć.