Mamy złoto i brąz!

Piątek 22 stycznia 2016 12:07Czas czytania: 3 min.

W Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu święto. W dniu, kiedy technicy przystąpili do egzaminów zawodowych, ogłoszone zostały wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Szkół. 69 miejsce w Polsce i 7 lokata na Śląsku, w Rankingu Egzaminów Zawodowych 23 miejsce w kraju i 2 w województwie, dały lublinieckiemu technikum tytuł Złotej Szkoły, a jedynemu oddziałowi  II LO w ZSOT – brąz!

Ranking 2016 Fundacji Edukacyjnej Perspektywy od kilku lat odzwierciedlał dobrą kondycję szkoły. Trzykrotnie otrzymany tytuł „Srebrnej Szkoły” plasował lublinieckie technikum na czele szkół technicznych regionu częstochowskiego i tarnogórskiego. Lokalna prasa Częstochowy wiele razy zajmowała się fenomenem szkoły z Lublińca, uznając wyniki szkoły za argument w krytyce poziomu placówek zawodowych całego okręgu. Nagroda Ministra Gospodarki, Nagroda Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zaproszenia dla dyrektor Joanny Walczak do prezentowania drogi do sukcesów ZSOT podczas Śląskiego Kongresu Oświaty były wyrazem uznania dla przyjętej koncepcji rozwoju placówki. Tymczasem Ranking „Perspektyw”2016r. pozytywnie zaskoczył wszystkich:

• 3 miejsce w Polsce w zawodzie technika architektury krajobrazu
  • 4 miejsce mechaników
  • 7 miejsce informatyków
  • 16 miejsce techników budownictwa
  • 17 miejsce techników hotelarstwa

Wszystkie zawody ZSOT znalazły się w pierwszej dwudziestce w kraju. Wszystkie klasy zaprezentowały równy – wysoki poziom. Różnice punktacji pomiędzy poszczególnymi szkołami w rankingu mieściły się w setnych i dziesiętnych. Świadczy to o bardzo zaciętej rywalizacji szkół pierwszej setki.

Pytana o tajemnicę sukcesu dyrektor Joanna Walczak wskazuje na cały szereg czynników: – Ciężka praca nauczycieli i uczniów – to najważniejsza sprawa. Połowa lekcji zawodu ma charakter teoretyczny, połowa praktyczny, a dobry poziom przygotowania praktycznego trudno osiągnąć w szkole. Na szczęście mamy bardzo dobry kontakt z pracodawcami, którzy przygotowując naszą młodzież do zawodu chwalą ich zaangażowanie. Dla najlepszych uczniów organizujemy praktyki zagraniczne. Nasi hotelarze byli już w Norwegii i na Cyprze, jeżdżą co roku nad morze. Mechanicy dwukrotnie spędzili miesiąc w Niemczech. Informatycy zrealizowali praktyki w Niemczech, a obecnie szkolą się w Hiszpanii. Już za kilka tygodni następna grupa architektów krajobrazu i informatyków wyjedzie do Andaluzji. Poza tym rozpoczęliśmy kolejny projekt dla budowlańców. Za parę miesięcy po raz drugi będą się oni uczyć w Niemczech.

Dyrektor Walczak bardzo pozytywnie wypowiada się o projektach realizowanych na terenie kraju. W ubiegłym roku uczniowie ZSOT  w projekcie Śląskiego Kuratorium Oświaty „Mój wybór, mój zawód, moja kariera” zdobywali prawo jazdy i uprawnienia barmana – baristy, uczyli się coachingu, obsługi programu CAD, mieli dodatkowe zajęcia przygotowując do egzaminu zawodowego itd. Sukces to zatem wypadkowa wielu działań i efekt pracy ogromnej rzeszy ludzi.

Okazję do świętowania dali nauczycielom ZSOT tegoroczni absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego. Ta jednooddziałowa szkoła uzyskała najwyższą lokatę w naszym powiecie, ponieważ znalazła się na 311 pozycji rankingu. Następne na liście jest I LO im. Adama Mickiewicza z lokatą o ponad 100 punktów niższą niż LO z „Kazika”. Obydwie placówki uzyskały tytuł „Brązowej Szkoły”.

Klasa dziennikarsko – menadżerska wywalczyła sobie znakomitą pozycję. Rozszerzony poziom z j. polskiego, języków obcych i geografii zaowocował ambitnymi decyzjami absolwentów dotyczącymi wyboru kierunków studiów. Już teraz szkoła cieszy się ze swej dobrej opinii.

- Rokrocznie nabór do klasy pierwszej –komentuje dyrektor J. Walczakprzyciąga uczniów, w których udaje się nam wyzwolić zapał nie tylko do nauki, ale również do realizacji różnorodnych projektów. To one budzą pasje i zapał do nauki. W dobrej atmosferze, dobrze się pracuje. Ta zasada od zawsze była myślą przewodnią wszystkich kolejnych dyrektorów naszej szkoły.

Rankingi nie są oczywiście jedynym kryterium, które należy przyjmować do oceny szkół.  Tymczasem w ZSOT trwa radość.  Już od rana 14 stycznia na ręce dyrektorki spływają gratulacje rodziców, absolwentów i pracodawców.   Sukces szkoły – szkoły sprofilowanej technicznie - to przecież życiowa szansa dla młodzieży i pracodawców. Część z tegorocznych absolwentów już trafiła na lokalny rynek pracy, część studiuje. Dobrych perspektyw i takiego samego wyniku w rankingu życzymy tegorocznym maturzystom.