Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast:
wersja podstawowawersja-kontrastowa
Strona głównaKontaktMapa strony
15
MAJ
Matura 2020 inna niż zwykle…

Matura 2020 inna niż zwykle…

Tegoroczne matury po raz pierwszy w historii nie odbędą się w maju. Absolwenci szkół ponadpodstawowych już w marcu stanęli przed wielką niewiadomą w związku z ogłoszonym w kraju początkowo stanem zagrożenia epidemicznego, a później epidemii. Jedno było wtedy pewne – matury będą miały nietypowy przebieg.

Dopiero 24 kwietnia, kiedy maturzyści oficjalnie kończyli edukację, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podał do publicznej wiadomości harmonogram tegorocznych egzaminów, które rozpoczną się 8 czerwca pisemnym sprawdzianem wiedzy z języka polskiego. W kolejnych dniach uczniów czeka egzamin z matematyki, a także języka obcego. Następnie odbędą się sprawdziany wiedzy z innych przedmiotów. Ostatnie zostały zaplanowane na dzień 29 czerwca.

Poniżej zamieszczamy link do strony Ministerstwa z dokładnym harmonogramem egzaminów.

https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-egzaminow-2020

 

Jak przygotowują się do egzaminów tegoroczni maturzyści?

Z powodu koronawirusa w szkołach nie można było zorganizować uroczystego zakończenia roku szkolnego, nie można było osobiście pogratulować osiągniętych wyników, życzyć powodzenia na tym, jakże ważnym w życiu egzaminie…

Jednak na stronach internetowych poszczególnych szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat lubliniecki, znalazły się artykuły podsumowujące osiągnięcia, życzenia oraz słowa otuchy od nauczycieli i dyrekcji.

Maturzystom udostępniono zestawy darmowych materiałów, które wspomagają proces przygotowania się do egzaminów. W głównej mierze służą one utrwaleniu, usystematyzowaniu i uzupełnieniu wiedzy. Zaleca się, aby uczniowie wykorzystali tę wyjątkową sytuację na przypomnienie, douczenie się, doczytanie pominiętych z różnych przyczyn wiadomości, lektur itp.

Rekrutacja na studia

Wyniki matur mają być znane do 11 sierpnia. Istotną zmianą matur w 2020 roku jest nieprzeprowadzanie egzaminów ustnych (w tym obowiązkowych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego) oraz brak centralnego etapu olimpiad (brak laureatów, wszyscy uczniowie zakwalifikowani do etapu centralnego otrzymali z mocy przepisów tytuł finalisty). W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało rekomendacje dla uczelni dotyczące tegorocznej rekrutacji na studia. Pewne jest to, że terminy rekrutacji muszą być zgodne z ogłoszonym harmonogramem przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2020 roku. Nowe terminy egzaminu maturalnego wpłyną na wydłużenie procesu rekrutacji na studia.

Zachęcamy do korzystania ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na których na bieżąco zamieszczane są komunikaty dotyczące obecnej sytuacji.

https://www.gov.pl/web/edukacja

https://www.gov.pl/web/nauka/

Dbajmy o siebie i bądźmy odpowiedzialni także za innych, bo przecież to wszystko musi się kiedyś skończyć i „jeszcze będzie pięknie, jeszcze będzie normalnie”.

Z licealistów stali się abiturientami – żegnamy Uczniów klas III!

„Zawsze masz możność żyć szczęśliwie, jeśli pójdziesz dobrą drogą i zechcesz dobrze myśleć i czynić. A szczęśliwy to ten, kto los szczęśliwy sam sobie przygotował. A szczęśliwy los – to dobre drgnienie duszy, dobre skłonności, dobre czyny.” /Marek Aureliusz/

W roku szkolnym 2019/2020 I Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu ukończyło 107 maturzystów (100%). Zakończenie roku szkolnego dla absolwentów to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, ponieważ przez te wszystkie lata stanowiliśmy jedną wspólną rodzinę. W tej podniosłej uroczystości zawsze udział biorą dostojni goście – przedstawiciele Starostwa Powiatu Lublinieckiego, Rady Rodziców, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne oraz młodsi Koleżanki i Koledzy. Podczas uroczystej gali padają słowa podziękowania skierowane do Wszystkich, którzy aktywnie wspierają wszelakie inicjatywy szkolne, przyczyniające się podnoszenia jakości pracy, którzy fundują nagrody i stypendia naukowe dla uczniów za szczególne osiągnięcia, doceniając talent jak również solidną pracę. Słowa podziękowania otrzymują również Wychowawcy klas trzecich oraz cala kadra pedagogiczna za wspieranie uczniów w rozwoju oraz dzielenie się z nimi wiedzą i doświadczeniem. W tym roku było jednak inaczej. Ze względu na panującą sytuację w kraju i na całym świecie spowodowaną walką z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, tę uroczystą galę trzeba było odłożyć na czas późniejszy. Zachowujemy jednak w sercach głęboką wiarę w to, że nadejdzie dzień, kiedy będziemy mogli spotkać się Wszyscy razem, by móc wspólnie świętować tak doniosłe wydarzenie, którym jest zakończenie trzyletniej edukacji w naszym ukochanym „Mickiewiczu”, by móc skierować słowa podziękowania i uznania do uczniów za 3 lata nauki, zaangażowanie, godne reprezentowanie szkoły w olimpiadach, konkursach, debatach, zawodach, wszelkiego rodzaju imprezach artystycznych, za realizację różnych projektów, za działalność charytatywną i aktywną pracę w Samorządzie Uczniowskim.

W bieżącym roku szkolnym aż 34 uczniów ukończyło szkołę z wyróżnieniem – ze średnią ocen 4,75 i powyżej, a najwyższą średnią 5,63 uzyskali: Seget Katarzyna (kl. 3A1F) i Dziadkiewicz Marcin (kl. 3CE) – wielkie gratulacje!
Wszystkim maturzystom życzymy zdania matury na maximum swoich indywidualnych możliwości mając nadzieję, że okres nauki w naszej szkole wyposażył Was w wiedzę, umiejętności, doświadczenie i odwagę na dalszą wędrówkę nowymi ścieżkami edukacji ku realizacji własnych celów i marzeń.

JESZCZE RAZ SERDECZNIE GRATULUJEMY! BRAWO WY! TRZYMAMY MOCNO KCIUKI I DO ZOBACZENIA!

Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w LublińcuZespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu

Matura 2020 (materiały dla uczniów)

Drodzy maturzyści, oto zestaw materiałów darmowych, które wspomogą wasz proces przygotowania się do egzaminów. W głównej mierze służą utrwaleniu, usystematyzowaniu i uzupełnieniu wiedzy. Powodzenia!

Wszystko o egzaminie maturalnym, wyborze kierunku studiów i uczelni, pierwszych krokach na studiach – to znajdą młodzi ludzie w kolejnej, 29. już edycji „Informatora dla Maturzystów” Perspektyw. Goście Salonu Maturzystów otrzymają Informator po wypełnieniu Ankiety Maturzysty na stronie www.informator.perspektywy.pl

Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu

Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
Wydarzenia
Dodano: 09:44:47
Piątek 15 maja 2020
Link publikacji:
Link
Facebook Powiat Lubliniecki OfficialRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoDziałki na sprzedażInternetowa rezerwacja kolejki do Wydziału KomunikacjiZnajdź wydziałBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuPowiatowe Centrum Usług SpołecznychMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoPomoc w walce z koronawirusemE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

POLECANE LINKI:

  • Związek Powiatów Polskich
  • Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej U Myrcika
  • Jednostka Wojskowa Komandosów
  • Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
  • Muzeum Paleonto-logiczne w Lisowicach
  • Dobry klimat dla Powiatów
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Bezpieczne ferie
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Pożyczki nie daj się nabrać
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Poradnik UKE
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348