ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Ważne
OŚWIADCZENIE ZARZĄDU POWIATU W LUBLIŃCU

Czwartek 23 maja 2024 10:12Czas czytania: 4 min.

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiło się wiele informacji dotyczącej SP ZOZ-u. To swoiste wzmożenie różnych treści powoduje, że ogromna część tych złych informacji, oparta na emocjach, jest nieprawdziwa i nie pozbawiona manipulacji.

Demokracja ma swoje prawa, wyłania w drodze wyborów swoich przedstawicieli, którzy z woli wyborców, pełnią określone funkcje, realizując wszystkie zadania, które ustawodawca powierzył organom powiatu. Jest oczywiście też miejsce na opozycję, która dla dobra całej wspólnoty samorządowej jest zaproszona do konstruktywnej i merytorycznej współpracy. Tak rozumiana współpraca będzie miejscem wymiany poglądów, argumentów a na koniec decyzji, które podejmuje Rada Powiatu. Nie da się tego zbudować na medialnej agresji.

Takim obszarem, o który musimy wspólnie dbać jest ochrona zdrowia. Ujmujemy to w szerokim kontekście, ponieważ symbolem tej ochrony jest sprawnie działający system. Od 25 lat żaden Rząd nie podjął działań, które doprowadziłyby do zmiany tego, co jest obecnie. Już poprzednie Rady Powiatu wielokrotnie podejmowały uchwały, wskazujące na przyczyny dramatycznej sytuacji naszego szpitala. Niestety ten kryzys szpitali powiatowych, według Związku Powiatów Polskich oraz ekspertów, dotyczy około 91% szpitali w Polsce. Nie będziemy w tym oświadczeniu przedstawiać szczegółowych przyczyn takiego stanu rzeczy, a podsumowaniem tego niech będą słowa ekspertów, którzy stwierdzili, iż dziś można powiedzieć, że w Polsce nie istnieje żaden system ochrony zdrowia.

Na tym tle mamy więc nasz szpital, który jest cząstką tej systemowej zapaści. Wydaje się, że Rząd ma świadomość tej sytuacji. Już w czasie kampanii wyborczej w jednym ze 100 konkretów zapisano: ODDŁUŻENIE SZPITALI POWIATOWYCH.

Ostatnie informacje potwierdzają, że w Ministerstwie Zdrowia powołano zespół do spraw przygotowania rozwiązań dla szpitali powiatowych, na czele którego stanęła sama Pani Minister Izabela Leszczyna, a w skład zespołu weszli, między innymi byli dyrektorzy naszego szpitala: Marek Augustyn oraz Marcin Pakulski.

Jedną z istotnych słabości tego systemu jest fakt, iż Polska ma najniższy wskaźnik w Europie w zakresie ilości lekarzy w stosunku do ilości pacjentów. Przez ostatnich 30 lat doprowadzono do sytuacji, w której na rynku pracy nie ma lekarzy. Dzisiaj lekarze w każdej chwili mogą zmienić miejsce zatrudnienia. Taką sytuację mamy obecnie w naszym szpitalu, z którego odeszło dwóch chirurgów i w związku z tym oddział został zawieszony. Dyrekcja szpitala ani przez chwilę nie przestaje w próbach pozyskania lekarzy, ale jest to niezwykle trudne zadanie z powodu tych przyczyn, o których już mówiliśmy.

Dzisiaj więc potrzebujemy wspólnego działania wszystkich, ale przede wszystkim pracowników szpitala. To im również musi zależeć na tym, żeby szpital istniał. Część personelu bardzo mocno angażuje się w działania destrukcyjne, czego przejawem mógł być żenujący, tzw. list otwarty dwóch pieczątek. Ilość manipulacji i nieprawd jest tak ogromna, że darujemy sobie polemikę z pieczątkami, bo tak ten list był podpisany. Musi nam wszystkim zależeć na szpitalu, ale Zarząd Powiatu apeluje i prosi, aby to środowisko zakończyło autodestrukcję, bo jak powiedział radny dr Jan Borzymowski, autorami tego listu są osoby, które są architektami zawieszenia Oddziału Dziecięcego i wielu innych negatywnych sytuacji. W walce opozycyjnej nie można stosować tego typu retoryki, która stawia szpital wizerunkowo w złym świetle. To nie pomaga.

Możemy oczywiście ze szpitala, który ma być miejscem leczenia uczynić Hollywood, Bollywood, studio filmowe, ale musimy postawić sobie pytanie: Jaki argument rozumu, jaki argument woli można postawić w tej sytuacji wykazując, że to nie szkodzi szpitalowi?

Nigdy nie jest tak, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie ustaniemy w tym, aby od podstaw zbudować szpital, w którym najważniejszy będzie Pacjent i to od samego wejścia na Izbę Przyjęć, Pacjent, który będzie czuł i wiedział, że jest wartością największą, Pacjent, który będzie wiedział, że na oddziałach pracują profesjonalni lekarze.

Dla Zarządu Powiatu zawsze szpital, pacjent i personel, to jest triada nierozerwalnie ze sobą związana. Jeśli jednak następuje rozejście się tych rzeczywistości i powstają dwie równoległe linie, które się nie spotykają, to wówczas musimy na pierwszym miejscu postawić dobro pacjentów. W konsekwencji zapewnić każdemu pacjentowi bezpieczeństwo w procesie leczenia. O tym będziemy jeszcze szczegółowo informować.

Wczoraj Zarząd Powiatu podjął uchwałę o rozwiązaniu umowy z panią dyrektor Małgorzatą Nowak na jej prośbę i zatrudnił na stanowisku pełniącego obowiązki dyrektora tej placówki pana Henryka Kromołowskiego.

Chcemy także dzisiaj poinformować Państwa, że wobec tej sytuacji, wzmożonej aktywności medialnej związanej ze szpitalem, postanowiliśmy, że wobec licznych zapytań i próśb lokalnych mediów o komentarze Zarządu, zorganizować konferencję prasową, podczas której będziemy mogli przedstawicielom tych mediów przekazać bezpośrednio ważne informacje.

Drodzy mieszkańcy powiatu…  nie sposób w oświadczeniu poruszyć wszystkie istotne sprawy, ale najważniejsze jest to, abyśmy wspólnie działali na rzecz dobra tego szpitala i całego powiatu.

Udostępnij:

Utworzony: Czwartek 23 maja 2024 10:13:16 przez: Mirosław Włodarczyk

Ilość wyświetleń: 662

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu