Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
WRZ
PILNE!Zarząd Powiatu uruchamia przy szpitalu powiatowym punkt wymazowy - „drive-thru”

PILNE!
Zarząd Powiatu uruchamia przy szpitalu powiatowym punkt wymazowy - „drive-thru”

W związku z pismem wójtów i burmistrzów 7-miu gmin wchodzących w skład powiatu lublinieckiego z dniem 31 sierpnia br. zakończyło się porozumienie w zakresie współfinansowania wymazobusa (pismo zamieszczamy poniżej). W uzasadnieniu czytamy, iż usługa wymazobusa powinna być realizowana przez odpowiednie służby medyczne finansowane ze środków Wojewody Śląskiego lub Narodowego Funduszu Zdrowia.

W sytuacji, w której Państwowy Inspektor Sanitarny nie zabezpiecza usług pobierania wymazów oraz odmowy współfinansowania tej usługi przez 7 gmin powiatu lublinieckiego Zarząd Powiatu podjął decyzję o natychmiastowym uruchomieniu punktu wymazowego dla osób wskazanych do pobrania wymazu przez Państwowego Inspektora Sanitarnego.

Podjęliśmy taką decyzję pomimo tego, iż nie jest to zadanie ani gmin, ani powiatu, jednak w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców nie mogliśmy biernie czekać na uruchomienie rządowych wymazobusów. Sytuacja jest dynamiczna i musimy zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia na terenie powiatu dużej liczby osób przebywających na kwarantannie i potrzebujących wykonania testu w krótkim czasiemówił starosta Joachim Smyła.

Punkt „drive-thru” zostanie uruchomiony w najbliższych dniach. Będzie działał przy Szpitalu Powiatowym w Lublińcu przy ul. Grunwaldzkiej 9. Mieszkańcy powiatu, którzy decyzją sanepidu mają wskazanie do wykonania wymazu, bez wychodzenia z samochodu, będą mogli bezpłatnie wykonać badanie na obecność SARS-CoV-2.

Aneta Konieczny

Pliki do pobrania: