Poezja i proza na 160 znaków

Poniedziałek 27 marca 2023 08:55Autor: Aneta KoniecznyCzas czytania: 3 min.

Od stycznia do początku marca w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych odbywał się Ogólnopolski Konkurs Literacki „Literacki SMS. Poezja i proza na 160 znaków” pod patronatem honorowym: Posłów na Sejm RP Izabeli Leszczyny i Andrzeja Gawrona, Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Śląskiego i Starosty Lublinieckiego.

Konkurs organizowany jest od 13 lat wśród uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało niespełna 500 prac: aforyzmów, miniatur poetyckich, tekstów o bardzo zróżnicowanej formie, których treść wiązała się z szeroko pojętą egzystencją ujętą w haśle: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Prace konkursowe nadsyłane były przez szkoły z całej Polski – wielkich miast, ale i niewielkich miejscowości, które trudno odnaleźć na mapie.

- Konkurs „Literacki SMS” 2023 dobiegł końca. Przyniósł nam wiele satysfakcji, bo prace prezentowały bardzo wysoki poziom – podsumowała przedsięwzięcie dyrektor Joanna Walczak. – Co roku uczestnicy zaskakują nas zarówno ilością zgłoszonych tekstów, jak i artystycznym ujęciem tak małej formy, jak SMS – tekst składający się z zaledwie 160 znaków. Uczestnikom gratulujemy talentów. Rozwijajcie je, piszcie, ujawniajcie swoją wrażliwość, zdolność do refleksji nad rzeczywistością.

- Budujący jest również fakt, że w tegorocznej edycji wpłynęło wiele prac napisanych przez uczniów ZSOT oraz inne szkoły (podstawowe i ponadpodstawowe) regionu lublinieckiego. Wszystkie prezentowały bardzo wysoki poziom. Jury długo zastanawiało się, które z nich wyróżnić – komentuje dr Jolanta Wróbel – polonistka, wicedyrektor i współorganizatorka konkursu.

We wtorek 21 marca ogłoszono wyniki konkursu. Nagrodę dla uczestnika reprezentującego Ziemię Lubliniecką ufundował i osobiście wręczył poseł Andrzej Gawron. Grand Prix – nagroda, którą od wielu lat funduje poseł Izabela Leszczyna, zostanie wysłana do Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie. Otrzyma ją Jagoda Górna, której opiekunką jest nauczycielka Beata Księżopolska. Nagrodę specjalną zdobył Bartłomiej Kuciński  ( II Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu, opiekun: Katarzyna Myrcik).

W kategorii szkół podstawowych wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce - Angelika Grzegórska (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym, opiekun: Jolanta Zbiżek)

II miejsce – ex aequo: Jan Tarnawski  (Szkoła Podstawowa nr 23 w Gdyni (opiekun: Renata Zamorowska) i  Wiktoria Zdanowicz („Świat Ucznia” Prywatna Szkoła Podstawowa w Białymstoku, opiekun: Elżbieta Babicz)

III miejsce - Jakub Rabski (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciasnej, opiekun: Ewa Nowak)

W kategorii szkół średnich:

I miejsce – ex aequo: Paulina Sowacka (Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, opiekun: Dorota Janicka) i Emilia Borysiak (IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Szczecinie, opiekun:  Bożena Śledziowska)

II miejsce – ex aequo: Gracjan Zeman (Zespół Szkół w Kowalu opiekun: Natalia Najlepsza) i Emilia Regulska (CKZiU w Sosnowcu, Technikum nr 7, opiekun: Marzena Forma)

III miejsce – ex aequo: Nadia Blewąska (Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu, opiekun: Sylwia Kansy) i Emilia Rabijewska (Zespół Szkół w Pionkach, opiekun:  Aleksandra Gronczyńska)

Utworzony: Piątek 24 marca 2023 14:40:29 przez: Mirosław Włodarczyk

To może cię również zainteresować: