Siedziba zespołu "Śląsk" z podwójnym tytułem "Modernizacja roku 2014"

Poniedziałek 31 sierpnia 2015 09:34Czas czytania: 2 min.

27 sierpnia, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala XIX Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2014”. W imieniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Dyrektor Zbigniew Cierniak odebrał tytuł „Modernizacji Roku 2014”, przyznany Zespołowi Pałacowo - Parkowemu w Koszęcinie w dwóch kategoriach: obiekt zabytkowy i obiekt hotelarsko - turystyczny. Uroczysty wieczór uświetnił koncertem chór i orkiestra Zespołu „Śląsk”.

Ogólnopolski Konkurs „Modernizacja Roku” jest organizowany od 19 lat. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku i wyróżniających się szczególnymi walorami. Ideą Konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego, a także promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Nagrody przyznawane są w 13 kategoriach, m.in. obiekty hotelarsko - turystyczne i obiekty zabytkowe, wśród których w tym roku znalazł się Zespół Pałacowo - Parkowy w Koszęcinie.

W zakończonym 10 sierpnia otwartym plebiscycie internetowym, siedziba Zespołu „Śląsk” zdobyła tytuł „Modernizacji Roku 2014” głosami internautów (kategoria obiekty hotelarsko - turystyczne) z ogromną przewagą nad konkurentami. Decyzją Kapituły Konkursu - która wizytowała obiekt pod koniec czerwca tego roku - projekt „Rewitalizacji Zespołu Pałacowo - Parkowego w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej” zdobył także tytuł „Modernizacji Roku 2014” w kategorii „Obiekty zabytkowe”. Podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie, statuetkę oraz pamiątkowe dyplomy w imieniu inwestora - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, odebrał Dyrektor Zbigniew Cierniak. Wyróżnienia wręczono także wykonawcy nagrodzonego projektu - „CZ.P.B.P. PRZEMYSŁÓWKA” S.A. Częstochowa oraz projektantowi - „STUDIO QUATRO” Pracownia Projektowa z Katowic. W uzasadnieniu decyzji kapituła Konkursu podała: „Obiekt został zrewitalizowany w kompleksowy sposób z wniesieniem wielu nowych funkcji architektonicznych do historycznego założenia obiektów. Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej posiada wiele walorów użytkowych wynikających z podjętych nowych zadań, a jednocześnie bardzo umiejętnie eksponuje wartości zabytkowe. Wysoki standard rozwiązań - zarówno pod względem układu przestrzennego, jak i doboru współczesnych materiałów stanowiących uzupełnienie architektury zespołu pałacowego - pozwalają na stworzenie unikalnej atmosfery dla gości, jak i stałych użytkowników obiektu. Utrzymanie kompozycji parkowej w podobnym charakterze idealnie wpisuje się w całość przedsięwzięcia”.

W gronie finalistów XIX Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku” znalazły się 62 obiekty z całej Polski, których modernizację zakończono w 2014 roku. Konkurs odbywał się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Więcej informacji o Konkursie: http://www.modernizacjaroku.org.pl/