Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast:
wersja podstawowawersja-kontrastowa
Strona głównaKontaktMapa strony
01
CZE
Święto rodzin zastępczych

Święto rodzin zastępczych

W sobotę, 30 maja, obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

Idea rodzicielstwa zastępczego

Rodzicielstwo zastępcze stanowi szansę dla dzieci, które z różnych względów nie mogą być wychowywane przez rodziców biologicznych. Jak mawiał kiedyś Jan Paweł II „Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”. Każde dziecko ma więc prawo do miłości, zrozumienia i akceptacji. Nie zawsze jednak tak się dzieje i właśnie dlatego zrodziła się idea rodzicielstwa zastępczego. W rodzinach zastępczych umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została ograniczona. Dzieci umieszczane w rodzinach zastępczych mają oczywiście prawo do osobistego kontaktu z rodziną naturalną i – co ważne – powrotu do niej.

Sytuacja w powiecie

Czynimy starania, aby wszystkie formy pieczy zastępczej funkcjonowały na terenie naszego powiatu. Obecnie w ponad 74 rodzinach zastępczych wychowuje się 113 dzieci. Przy czym 31 to rodziny spokrewnione, 38 to rodziny niezawodowe oraz 5 rodzin zawodowych. Na terenie powiatu lublinieckiego również funkcjonują 2 Rodzinne Domy Dziecka. W ramach dezinstytucjonalizacji likwidacji uległa placówka opiekuńczo- wychowawcza typu rodzinnego, a w jej miejsce powstał nowy Rodzinny Dom Dziecka. Planujemy też każdego roku powoływać nową rodzinę zawodową. Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej do siedziby PCPR, gdzie szczegółowo wyjaśnimy jakie warunki należy spełnić – mówi Ilona Kozioł, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu.

Misja rodzicielstwa zastępczego

 Rodzicielstwa zastępczego nie można więc traktować jako „zastępowania rodziców”, ale raczej jako pełnienie funkcji rodzicielskiej. Rodzice i dzieci w takich rodzinach tworzą prawdziwy dom, oparty na zrozumieniu, akceptacji i miłości. Dzieci otrzymują w ten sposób kierunkowskaz na kolejne lata życia. Zawsze musimy pamiętać o tym, że co prawda rodzicielstwo ma w tym przypadku charakter zastępczy, ale miłość do dzieci absolutnie nie.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, które przemyślały decyzję o pełnieniu funkcji rodziny zastępczej do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu przy ul. Sobieskiego 9 (tel. 34 356 32 57) lub na stronę internetową http://www.pcpr-lubliniec.pl/.

Pliki do pobrania:
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
Wydarzenia
Dodano: 13:55:14
Poniedziałek 1 czerwca 2020
Link publikacji:
Link
Facebook Powiat Lubliniecki OfficialRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoDziałki na sprzedażInternetowa rezerwacja kolejki do Wydziału KomunikacjiZnajdź wydziałBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuPowiatowe Centrum Usług SpołecznychMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoPomoc w walce z koronawirusemE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

POLECANE LINKI:

  • Związek Powiatów Polskich
  • Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej U Myrcika
  • Jednostka Wojskowa Komandosów
  • Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
  • Muzeum Paleonto-logiczne w Lisowicach
  • Dobry klimat dla Powiatów
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Bezpieczne ferie
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Pożyczki nie daj się nabrać
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Poradnik UKE
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348