Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
05
STY
Szkoła Rodzenia w Lublińcu

Szkoła Rodzenia w Lublińcu

Szkoła Rodzenia przy SP ZOZ w Lublińcu działa od 1997 r. W naszej Szkole Rodzenia uczymy Rodziców jak wspólnie przeżyć poród. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz ciągle aktualizowanej wiedzy, przekazujemy przyszłym rodzicom wiadomości  dotyczących  zarówno porodu oraz pobytu w szpitalu, połogu, jak również opieki nad noworodkiem. Staramy się przy tym udzielać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

Zajęcia prowadzone są w formie prelekcji edukacyjnych, z wykorzystaniem elementów ćwiczeń praktycznych. Oprócz tematów z zakresu medycyny, poruszamy również zagadnienia z zakresu psychologii, czy socjologii.

Dokładamy wszelkich starań aby rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy przyszłych rodziców. Do uczestnictwa w naszej szkole zapraszamy wszystkie przyszłe mamy (od 28 tygodnia ciąży) wraz z osobą towarzyszącą. Zajęcia prowadzimy w formie pogadanek w rodzinno – koleżeńskiej atmosferze. Kurs liczy łącznie 5 dwu-trzygodzinnych spotkań. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

Przykładowe tematy w szkole rodzenia:

  • przebieg ciąży i porodu,
  • łagodzenie bólu podczas porodu,
  • gimnastyka podczas ciąży,
  • radzeniu sobie z problemami związanymi z ciążą, porodem i opieką nad niemowlęciem,
  • rozwój dziecka,
  • opieka nad noworodkiem i niemowlęciem,
  • karmienie piersią

Program szkoły rodzenia obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Pierwsze traktują o rozwoju dziecka od poczęcia do narodzin, o nawiązaniu więzi z dzieckiem w okresie prenatalnym i po narodzinach, a także o stylu życia w czasie ciąży, fizjologii porodu, o połogu, zaburzeniach laktacji i karmieniu piersią, depresjach poporodowych i sposobach radzenia sobie z nimi oraz o roli ojca podczas ciąży, porodu i połogu. Natomiast zajęcia praktyczne obejmują pielęgnację noworodka, ćwiczenia dotyczące pozycji podczas karmienia, nauki odciągania pokarmu, ćwiczenia ogólnousprawniające, relaksacyjne i oddechowe.

Istnieje możliwość dostosowania programu do specjalnych życzeń uczestników. Nie ma obowiązku uczestniczenia we wszystkich zajęciach. Ciężarna oraz osoba towarzysząca mogą wybrać te tematy, które uważają za ważne i uczestniczyć w tych zajęciach.

W chwili obecnej w związku z sytuacją pandemiczną zajęcia prowadzone są online, zajęcia te są bezpłatne.

Zapraszamy przyszłych rodziców.

Beata Kaczmarczyk
położna w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu
tel. 530 747 063

Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
Wydarzenia w Powiecie
Dodano: 09:53:04
Wtorek 5 stycznia 2021
Link publikacji:
Link
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348