Uruchamiamy łóżka covidowe w Lublińcu

Czwartek 5 listopada 2020 15:39Czas czytania: 2 min.

Od 4 listopada br. decyzją Wojewody Śląskiego na szpital powiatowy w Lublińcu został nałożony obowiązek wydzielenia łóżek dla pacjentów zakażonych oraz z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Docelowo ma być utworzonych ponad 20 takich łóżek.

Jak informuje Izabela Domogała – Członek Zarządu Województwa Śląskiego – tworzonych jest 40 łóżek covidowych dla wszystkich mieszkańców Śląska. Z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzone są rozmowy, by dla pacjentów niewymagających tlenoterapii czy leczenia respiratorowego utworzyć w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach izolatorium dla pacjentów z powiatów: tarnogórskiego, gliwickiego i lublinieckiego.

Pomimo bardzo trudnej sytuacji epidemicznej w kraju dyrektor szpitala powiatowego w Lublińcu Włodzimierz Charchuła poinformował, iż wszystkie oddziały szpitala pracują i przyjmują pacjentów. Odwołane są natomiast zabiegi planowe. Na chwilę obecną Oddział Chirurgiczny - ze względu na braki personelu - obsługuje tylko stany nagłe.

Niestety szpital boryka się – tak jak większość tego typu placówek w kraju – z problemami kadrowymi. Spowodowane są one przebywaniem personelu medycznego na kwarantannie lub w izolatoriach. - Mamy jednak nadzieję, że w najbliższym czasie nasi pracownicy będą systematycznie wracali, co pozwoli nam przyjmować pacjentów w normalnym trybie i powrócić do wykonywania planowych zabiegów – poinformowała Małgorzata Nowak, kierownik działu kadr w szpitalu powiatowym w Lublińcu.

Od Wojewody Śląskiego uzyskaliśmy również informację o wsparciu szpitali przez wojska terytorialne. Płk Tomasz Białas - dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej - zapewnił, iż każdy szpital będzie mógł skorzystać ze wsparcia wojska w zakresie pobierania wymazów, administracyjno- logistycznym i podstawowej opieki medycznej. Wojewoda poinformował również o budowie szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Dobre informacje mamy również dla przyszłych rodziców. Powraca możliwość uczestniczenia w porodach rodzinnych, tak więc serdecznie zapraszamy przyszłych rodziców do kontaktu w tej sprawie (numer telefonu 34 351 49 44).

Aneta Konieczny

Utworzony: Czwartek 5 listopada 2020 15:40:12 przez: Mirosław Włodarczyk

To może cię również zainteresować: