Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Znajdujesz się w: Powiat Lubliniecki ››
5b1e14-komuniakty_banner4.jpg

Gdzie można zarejestrować się do szczepienia w Powiecie Lublinieckim

Od dzisiaj seniorzy 80+ mogą zarejestrować się do szczepień przeciwko COVID-19. Szczepienia tej grupy ruszą 25 stycznia.

Rejestrować można się na trzy sposoby:

  1. infolinia 989
  2. strona internetowa pacjent.gov.pl (wymagany profil zaufany)
  3. telefonicznie bądź osobiście w punktach szczepień
czytaj dalej
Opublikował/a:
Dominika Łupierz
Dodano: Piątek
15 stycznia 2021

Planowana centralizacja szpitali

Starosta Lubliniecki Joachim Smyła uczestniczył w zdalnym Konwencie Powiatów Województwa Śląskiego. Dyskutowano o planowanej centralizacji szpitali i powołanym Zespole do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji szpitali. – Brakuje w nim ludzi mających praktyczne doświadczenie w zarządzaniu podmiotami leczniczymi i znającymi realia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Przygotowanie dużej reformy systemowej nie może odbywać się z pominięciem przedstawicieli samorządów oraz samych podmiotów leczniczych.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
12 stycznia 2021

W poniedziałek rusza testowanie nauczycieli i pracowników szkół

Testowani będą nauczyciele klas I-III, nauczyciele szkół specjalnych i pozostali pracownicy szkoły. Jak informuje lubliniecki Sanepid, który zbierał dane dotyczące osób chętnych do wykonania testu z terenu Powiatu Lublinieckiego, na dzień dzisiejszy jest 389 takich osób. Badania będą dobrowolne, bezpłatne, nie będą obejmowały ozdrowieńców, potrwają do 15 stycznia. Część osób na wykonanie testu przyjedzie do punktu drive-thru mieszczącego się przy Szpitalu Powiatowym w Lublińcu, do niektórych szkół przyjedzie zespół wymazowy. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Piątek
8 stycznia 2021

Ruszyły szczepienia

Lekarz Szpitala Powiatowego w Lublińcu - Janusz Wójcik i pielęgniarka Katarzyna Wolańska - to pierwsze osoby w Powiecie Lublinieckim zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2. Dzisiaj dotarła do nas pierwsza pula szczepionek - 75 dawek. Trwa szczepienie grupy "0" - medyków.

- Jesteśmy gotowi do przeprowadzenie szczepień na szeroką skalę - mówił Włodzimierz Charchuła, dyrektor Szpitala Powiatowego w Lublińcu

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
4 stycznia 2021

Będziemy testować nauczycieli i pracowników szkół

- Przygotowujemy się do testowania nauczycieli klas I-III, nauczycieli szkół specjalnych i pozostałych pracowników  szkół – poinformował dyrektor Szpitala Powiatowego w Lublińcu – Włodzimierz Charchuła.

Testowanie odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne i nie będą obejmowały ozdrowieńców. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły. Dane liczbowe dotyczące osób chętnych do wykonania testu przygotowuje lubliniecki Sanepid, obecnie na liście jest 420 osób z terenu Powiatu Lublinieckiego. Testowani będą nie tylko pedagodzy, ale również administracja i pozostali pracownicy szkół. Testy wykonywane będą metodą RT-PCR.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
4 stycznia 2021

Ocena bardzo dobra w zakresie chemii klinicznej

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne działające w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu otrzymało – wydany przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi - certyfikat potwierdzający wysoką jakość świadczonych usług. Gratulujemy osobom kierującym laboratorium: Darii Gorol i Bożenie Dyli oraz całemu zespołowi!

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Środa
13 stycznia 2021

Miniony rok w "Lubitece"

Pomimo trwającej nadal pandemii koronawirusa miniony rok w „Lubitece” był bardzo udany. Pozyskano wiele dotacji m.in. na zakup nowości bibliotecznych, budek bookcrossingowych, zajęcia promujące życie i twórczość Józefa Lompy – patrona biblioteki oraz na promocję czytelnictwa.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
12 stycznia 2021

„Jasełka po ślonsku” – teatrzyk kukiełkowy

25 grudnia - za pośrednictwem serwisu internetowego - odbyła się premiera przedstawienia kukiełkowego pt. „Jasełka po ślonsku”. Teatrzyk przygotowali pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu. Scenariusz przedstawienia napisany został przez Marię Dziuk. Z kolei Stefania Biela skomponowała muzykę towarzyszącą przedstawieniu, którą wzbogacił wokal w wykonaniu Hanny Kryś i Eweliny Wajdy. Kukiełki – bez których niemożliwe byłoby przygotowanie jasełek – wykonane zostały przez  Olgę Hadrian.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Piątek
8 stycznia 2021

Wesprzyj 1% podatku Ośrodek Rehabilitacyjny pw. Św. Rafała Archanioła w Rusinowicach

KRS: 0000759866

Ośrodek jest profesjonalnym szpitalem rehabilitacyjnym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wpisanym do OPP (od 1.11.2018)

www.rusinowice.com

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Piątek
8 stycznia 2021

Wirtualne ferie z „Lubiteką”

W dniach od 11 do 15 stycznia Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu organizuje wirtualne spotkania z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia zaplanowano na godzinę 11:30.

Harmonogram warsztatów przedstawia się następująco:

BEZ WAS NIE MA NAS - warsztaty plastyczne
11.01. - Zimowa kraina twórczości
12.01. - Ubieramy się w sztukę
14.01. - Śnieżna kraina kreatywności
15.01. - Folwark zwierzęcy

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Piątek
8 stycznia 2021

Szkoła Rodzenia w Lublińcu

Szkoła Rodzenia przy SP ZOZ w Lublińcu działa od 1997 r. W naszej Szkole Rodzenia uczymy Rodziców jak wspólnie przeżyć poród. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz ciągle aktualizowanej wiedzy, przekazujemy przyszłym rodzicom wiadomości  dotyczących  zarówno porodu oraz pobytu w szpitalu, połogu, jak również opieki nad noworodkiem. Staramy się przy tym udzielać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
5 stycznia 2021

Dlaczego warto rodzić w Lublińcu

Przyjście na świat dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu rodziny. Przed porodem rodzice stawiają sobie więc pytanie: który szpital wybrać, który będzie najlepszym miejscem nie tylko dla nowonarodzonego dziecka, ale także dla przyszłej mamy?

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
5 stycznia 2021

Bezpieczne porody w Lublińcu

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy poród w szpitalu w Lublińcu będzie bezpieczny dla Ciebie i Twojego Maleństwa?

Zapytaliśmy o to Joannę Jurczyk-Koralewicz – pielęgniarkę epidemiologiczną w szpitalu powiatowym w Lublińcu.

Bezpieczeństwo jest dla nas sprawą priorytetową, spełniamy wszystkie – bardzo restrykcyjne – normy, przestrzegamy wszystkich przepisów zawartych w ustawie o zapobieganiu chorób oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Porody pacjentek  zakażonych wirusem SARS-CoV-2 odbywają się na osobnym trakcie porodowym, w wyodrębnionej strefie. Wyodrębnione są zarówno sale do porodów naturalnych jak i do cięć cesarskich. Do pacjentek zakażonych SARS-CoV-2  przydzielony jest też osobny personel. Również noworodki tych pacjentek są izolowane od zdrowych dzieci. Nie ma więc żadnego kontaktu pomiędzy zdrowymi i zakażonymi pacjentkami. Wszystkie mamy – również te zakażone wirusem SARS-Cov-2 – mają możliwość przebywania ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Wtorek
5 stycznia 2021

Więcej książek w bibliotekach szkolnych

Po raz trzeci Powiat Lubliniecki pozyskał dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Założeniem tego programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Z pozyskanych pieniędzy skorzystała biblioteka szkolna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu, która na powiększenie swoich zbiorów otrzymała kwotę 4 tysiące zł dofinansowania. Do tego został wniesiony wkład własny w wysokości 1 tysiąca zł. Doposażenie bibliotek szkolnych w atrakcyjne dla uczniów pozycje literackie ma na celu zwiększenie aktywności czytelniczej młodzieży oraz zachęcenie do wypożyczania książek, również w okresie ferii letnich i zimowych.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
4 stycznia 2021

W Szpitalu Powiatowym w Lublińcu zawieszony został oddział covidowy

Decyzją Wojewody Śląskiego z dniem 1 stycznia 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu zawieszony został oddział covidowy, tj. 20 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 łóżka respiratorowe z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. W przypadku wzrostu zachorowań na COVID-19 szpital ma obowiązek przywrócenia łóżek w ciągu 72 godzin od momentu otrzymania polecenia w tym zakresie. W dalszym ciągu  szpital zapewnia 3 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

czytaj dalej
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Dodano: Poniedziałek
4 stycznia 2021
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348