XXI sesja Rady Powiatu w Lublińcu

Piątek 1 października 2021 13:46Czas czytania: 3 min.

XXI sesja Rady Powiatu w Lublińcu odbyła się 29 września br., stacjonarnie, z  zachowaniem szczególnych środków ostrożności wynikających z zagrożenia pandemią.

Obrady rozpoczęły się zatwierdzeniem porządku obrad, przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji oraz sprawozdaniem z działalności Zarządu w okresie międzysesyjnym.

Starosta zapoznał radnych z najważniejszymi sprawami, którymi zajmował się Zarząd w okresie międzysesyjnym, m.in. przedstawił informacje o otwarciu auli w Zespole Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza, które połączone było z pożegnaniem dyrektora - Jadwigi Stroniewskiej oraz wprowadzeniem nowego dyrektora - Adama Ożarowskiego. Przekazał również informacje dotyczące trwającej kwalifikacji wojskowej. Poinformował też o otwarciu apteki przyszpitalnej. Szczególną uwagę poświęcił bardzo trudnej sytuacji finansowej, w której znajduje się Szpital Powiatowy w Lublińcu.

- Strata, którą poniósł szpital w 2021 r. przekracza 8 mln zł. W tym roku -  do sierpnia - strata sięga już 6 mln. zł.  System lecznictwa w Polsce nie działa, procedury medyczne są niedoszacowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory Powiat pokrywał straty szpitala kosztem realizacji innych zadań, przede wszystkim inwestycyjnych. Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 20 listopada 2019 r. nie możemy dłużej tego robić. Polityka, którą prowadzą rządy od ponad 20. lat to finansowe pogrążanie szpitali powiatowych, prowadzące do całkowitego załamania systemu opieki zdrowotnej – mówił starosta Joachim Smyła.

Ważnym punktem prowadzonych obrad było podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej położonej w Ciasnej przy ulicy Lublinieckiej 27 (była siedziba Domu Dziecka), stanowiącej własność Powiatu Lublinieckiego.

-  W związku z negatywnymi wynikami przetargów, prowadzonymi w latach 2013-2021, na sprzedaż tej nieruchomości oraz koniecznością ponoszenia nakładów finansowych związanych z jej bieżącym administrowaniem  podjęto decyzję o zbyciu w trybie umożliwiającym sprzedaż nieruchomości innym jednostkom samorządu terytorialnego, w tym wypadku gminie Ciasna. Nieruchomość ta będzie służyła celom publicznym, społeczności lokalnej naszego powiatu – wyjaśniał wicestarosta Tadeusz Konina.

Podczas obrad radni dyskutowali również o wysokości opłat za wynajem obiektów sportowych na terenie szkół, dla których Powiat jest organem prowadzącym. Radni zapoznali się z wysokością opłat za wynajem obiektów sportowych na terenie szkół zawartych w regulaminach tych placówek. Poruszano również temat bezpieczeństwa na drogach.

Radni przyjęli sprawozdanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z działań podejmowanych na obszarze Powiatu Lublinieckiego za 2020 rok. Podjęli również uchwały w sprawie zmian do budżetu Powiatu Lublinieckiego na 2021 r. oraz w sprawie zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Lublinieckiego na lata 2021 - 2033. Obradowali również nad uchwałą w sprawie uczczenia 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Wszystkie uchwały poddane pod głosowanie zostały podjęte.

Transmisja z posiedzenia dostępna jest na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Lublińcu w zakładce „Transmisje z sesji Rady Powiatu”

Utworzony: Piątek 1 października 2021 13:46:43 przez: Mirosław Włodarczyk

To może cię również zainteresować: