XXXI sesja Rady Powiatu w Lublińcu

Czwartek 25 sierpnia 2022 08:59Autor: Patrycja UmlaufCzas czytania: 3 min.

Za nami XXXI sesja Rady Powiatu w Lublińcu. Poruszone zostały na niej, m.in. kwestie dotyczące funkcjonowania szpitali oraz ich sytuacji finansowej spowodowanej inflacją oraz znowelizowaną 1 lipca br. ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia gwarantującą wzrost pensji pracowników szpitali i przychodni zatrudnionych na etacie o 17% do 41%.

W poprzednich latach każda taka podwyżka wiązała się z podpisaniem aneksu do kontraktu i przekazaniem środków osobnym strumieniem. Tym razem podwyżki wynagrodzeń włączono w wycenę świadczeń, ale zarazem wycofano wszystkie podpisane dotychczas aneksy i zabrano szpitalom pieniądze na poprzednie podwyżki. Tak więc kwoty, o które zostały kontrakty zwiększone nie pokryją nawet podwyżek przewidzianych w nowelizacji ustawy, a tym bardziej kosztów związanych z inflacją – mówił wicestarosta Tadeusz Konina. Rachunek za prąd. Musimy podpisać nową umowę. Zgłosiły się 4 firmy. Założyliśmy budżet na ten cel w 2023 roku w kwocie 349 000 zł brutto. Najtańsza oferta wynosi 893 000 zł – mówił p. o. dyrektora SP ZOZ-u Marek Augustyn.

Na sesji omówione zostały również aktualne inwestycje prowadzone przez powiat.  Są nimi, m. in. termomodernizacje: budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu przy ul. Klonowej w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej należących do Powiatu Lublinieckiego”, na którego przeznaczono kwotę 875 000,00 zł, budynku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kochcickiej 14 w Lublińcu na kwotę 2 000 000,00 zł oraz budynków Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Lublińcu, na którą przeznaczono 750 000,00 zł.

Do tej pory, w ramach projektu pn. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej należących do Powiatu Lublinieckiego, zrealizowano takie inwestycje jak: termomodernizacja Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu – wartość robót: 910 944,52 zł czy termomodernizacja budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu (internat chłopców, szkoła podstawowa, zasadnicza szkoła zawodowa). Sekretarz powiatu -Sylwia Fronczek poinformowała również, że złożony został wniosek w ramach programu „Cyfrowy Powiat”, a także wnioski w ramach V edycji programu Polski Ład na modernizację dróg: w gminach Koszęcin i Herby” – modernizacja dróg nr 2328S relacji Koszęcin – Hadra, nr 2325S relacji Hadra – Lisów i części drogi nr 2327S oraz w gminach Ciasna i Woźniki” – modernizacja części dróg powiatowych nr 2301S i nr 2310S w Gminie Ciasna oraz dróg powiatowych nr 1023S i 2339S w Gminie Woźniki.

Starosta – Joachim Smyła poinformował również, że w ramach inwestycji drogowych wykonane zostaną nakładki: w Sierakowie Śląskim – droga nr 2304S (granica powiatu) na długości 1460 m oraz w Gminie Woźniki – droga Skrzesówka-Pakuły na długości 1500 m.

W dalszej części posiedzenia radni podjęli uchwały, m.in. w sprawie: zmian do budżetu Powiatu Lublinieckiego na 2022 r., zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Lublinieckiego na lata 2022-2032 oraz wyrażenia zgody na zbycie aktywów trwałych Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu z siedzibą w Lublińcu przy ulicy Sobieskiego 9.

Utworzony: Czwartek 25 sierpnia 2022 09:00:41 przez: Patrycja Umlauf