Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Zamek Lubliniec
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie - Siedziba Zespołu "Śląsk"
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Facebook Powiat Lubliniecki
Kontrast:
wersja podstawowawersja-kontrastowa
Strona głównaKontaktMapa strony
Znajdujesz się w: Powiat Lubliniecki ›› Wydarzenia ›› Zakonnik na "kółku"
14
LIP
Zakonnik na kółku

Zakonnik na "kółku"

Ojciec Tomasz Maniura OMI -  założyciel Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA, organizator wypraw rowerowych po trzech kontynentach, główny organizator Festiwalu Życia.

Co roku wyrusza z młodymi na wyprawy rowerowe z Kokotka. Wśród uczestników są osoby z całej Polski: Gdańska, Katowic, Warszawy, Gliwic, ale też młodzi ludzie z Hiszpanii, Niemiec czy Ukrainy. W  2007 r. wyruszyli do Wilna, rok później był Kijów, potem Rzym, Jerozolima, Maroko, Nordkapp, Wyspy Brytyjskie, Syberia, Islandia.

- Nie byłem zapalonym kolarzem. To młodzi z mojej pierwszej parafii zapytali: ”Ksiądz, pojedziesz z nami na rowerach do Wilna?” I tak to się zaczęło – mówi o. Tomek.

Wyprawa to miniaturka życia

Organizując wyprawy za dużo nie planują, nie mają zorganizowanych noclegów i  zaplecza technicznego. Pokonują średnio 150 km dziennie w kurzu, upale i deszczu. Wyprawy są sprawdzianem wytrzymałości fizycznej, ale też duchowej. Jest zmęczenie, wyczerpanie czasami pytania: „Po co mi to było?’ Wieczorem, kiedy siadają razem czują się szczęśliwi, bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. - Bo wyprawa to taka miniaturka życia. Intensywna, nieprzewidywalna, ktoś złapie dętkę na pustkowiu,  ktoś mu pomoże i jedziemy dalej. W życiu czasami skupiamy się na mało istotnych ograniczeniach, a chodzi o to, by „jechać” dalej – mówi zakonnik.

Powołanie, oaza i „drugie życie” ośrodka w Kokotku

Ojciec Maniura żartuje, że do oblatów wstąpił, bo byli jego sąsiadami. Rzeczywiście blok, w którym mieszkała rodzina – jeszcze wtedy – małego Tomka mieścił się naprzeciwko budynku zakonu oblatów, ale księdzem nie chciał zostać. Dopiero będąc w liceum zaczął odkrywać swoje powołanie. Po złożeniu ślubów został wikarym w jednej z katowickich parafii. Tam prowadził oazę, już wtedy miał dobry kontakt z młodzieżą. Dbał o rozwój pasji i talentów swoich podopiecznych, wystawiali sztuki teatralne, mieli swój zespół i grupę sportową. Gdy jego przełożeni zauważyli tę łatwość nawiązywania kontaktu z młodzieżą mianowali go duszpasterzem młodzieży. Biskup powierzył mu opustoszałe budynki dawnej parafii w Kokotku i tak zaczęło się przywracanie do życia tego miejsca. Dzisiaj Kokotek tętni dobrą energią, co weekend zjeżdża tu młodzież, odbywają się rekolekcje, warsztaty, sylwester, organizowany jest Festiwal Życia. Ojciec Maniura w swojej pomysłowości i zapale do pracy dał „drugie życie” również dawnemu ośrodkowi wypoczynkowemu „Silesiana” w Kokotku. Dzisiaj – po gruntownym remoncie – jest to miejsce, gdzie w urokliwych okolicznościach przyrody można wypocząć i delektować się nie tylko wschodami i zachodami słońca nad Posmykiem, ale również specjałami kuchni serwowanymi przez  Oblacką Przystań.

Jeśli nie w świat, to gdzie?

Koronawirus zmienił nasze życie, zmienił też plany wyjazdowe NINIWY. Jeśli więc, nie w świat to gdzie? - W rzeczywistości, którą wykreowała pandemia, obowiązują nowe zasady. Pozamykane granice, trudności w przemieszczaniu się, ograniczenia jeżeli chodzi o bazę turystyczną, krótko mówiąc „szlaban” na międzynarodowe wyprawy. No, ale w nas, w członkach NINIWY, nic się nie zmieniło. Koronawirus nie wyciszył w nas ogromnej potrzeby  ruszenia w trasę, zapakowania roweru, no i ten głód przygody połączony z pragnieniem przeżycia czegoś więcej, takiego duchowego odrodzenia. Wpadłem więc na pomysł, żeby  - pomimo tych wszystkich ograniczeń, jednak coś zorganizować. Coś na miarę możliwości, to znaczy bezpiecznie, bo przecież nie chodzi o to, żeby wyruszyć za wszelką cenę. Życie i zdrowie wszystkich uczestników wyprawy jest dla mnie sprawą priorytetową. No i wymyśliłem. Ruszamy w podróż na krańce Polski, zatrzymując się na noc w domach oblackich. Odwiedzimy m.in. Łebę, Gdańsk, Warszawę, Poznań, Siedlce, Iławę. To ponad 3 000 km w nogach. Nie jest to może misja Nordkapp, ale nie zawsze musimy przecież pobijać rekordy kilometrów. W rzeczywistości nie to jest najważniejsze – mówi o. Tomasz Maniura

No właśnie! A co jest najważniejsze tych wyprawach? - Nasze wyprawy pokazały mi, że rutyna, nuda, brak oczekiwań, niespodziewanie się niespodzianek są udziałem tylko tych, którzy nie decydują się wyruszyć w życie. Patrząc na życie ludzi przez pryzmat wypraw, okazuje się, że można żyć nie żyjąc. Można oddychać i nie mieć tlenu. Można posuwać się w latach, a nie rozwijać się. Słuchać, a nie słyszeć. Potrzeba decyzji! W życiu nic samo się nie dzieje. Samo może toczyć się życie wokół nas, ale my bez decyzji nie będziemy wzrastali w życiu, w człowieczeństwie, w miłości. To nie jest łatwa decyzja, żeby wyjechać , nie mając zagwarantowanych noclegów, samochodu bagażowego, wiedząc jednocześnie, że trzeba będzie przejechać tysiące kilometrów w cywilizacji i na odludziu, w upale i chłodzie, w deszczu i zimnie. Tu jest jasne, że podejmując decyzję o udziale w takiej wyprawie trzeba będzie się angażować, dużo z siebie dawać, ryzykować. Tak samo jest w życiu. Jeżeli nic się nie daje, to nic się nie ma. Jak się patrzy tylko z boku, to jest się z boku. A przecież życie jest jedno. Kiedy je przeżyć jak nie teraz?

Aneta Konieczny

Galeria
Wyprawa do Jerozolimy, rok 2010, Syria Wyprawa wokół Morza Czarnego, rok 2016, Rosja, Kaukaz, droga do granicy z Gruzją Wyprawa wokół Morza Czarnego, rok 2016, Albania Wyprawa na Syberię, rok 2013, Wierszyna – polska wieś na Syberii Wyprawa na Syberię, rok 2013, Rosja, nad Jeziorem Bajkał Wyprawa do Jerozolimy, rok 2010, Izrael Wyprawa do Jerozolimy, rok 2010, o. Tomasz Maniura OMI, Msza święta nad jeziorem galilejskim Wyprawa wokół Islandii, rok 2017, Islandia Wyprawa wokół Islandii, rok 2017, Islandia Wyprawa wokół Morza Czarnego, rok 2016, Rosja, zatrzymanie grupy przez policję Wyprawa wokół Morza Czarnego, rok 2016, Rosja, Kaukaz, droga do granicy z Gruzją Wyprawa na Nordkapp, rok 2012, Norwegia Wyprawa na Nordkapp, rok 2012, przylądek Nordkapp Wyprawa wokół Islandii, rok 2017, Islandia Wyprawa do Wilna, rok 2007, Polska
Opublikował/a:
Mirosław Włodarczyk
Kategoria:
Wydarzenia
Dodano: 09:23:33
Wtorek 14 lipca 2020
Link publikacji:
Link
Facebook Powiat Lubliniecki OfficialRozkład jazdy na terenie powiatu lublinieckiegoDziałki na sprzedażInternetowa rezerwacja kolejki do Wydziału KomunikacjiZnajdź wydziałBiuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w LublińcuPowiatowe Centrum Usług SpołecznychMapa - Portal Powiatu LublinieckiegoPomoc w walce z koronawirusemE-urząd SEKAPPowiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoNieodpłatna pomoc prawnaOgłoszeniach o rzeczach znalezionychJakość powietrzaTransmisje z sesji Rady Powiatu w LublińcuPunkt informacyjno konsultacyjny dot. stanu prawnego nieruchomościProgram regionalnyFundusze zewnętrzneKlauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

POLECANE LINKI:

  • Związek Powiatów Polskich
  • Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej U Myrcika
  • Jednostka Wojskowa Komandosów
  • Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
  • Muzeum Paleonto-logiczne w Lisowicach
  • Dobry klimat dla Powiatów
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Bezpieczne ferie
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Pożyczki nie daj się nabrać
  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta radzi: Poradnik UKE
e-mail: sekretariat@lubliniec.starostwo.gov.pl
strona: www.lubliniec.starostwo.gov.pl
telefon: (34) 351 05 00, faks: (34) 351 05 11
STAROSTWO POWIATOWE W LUBLIŃCU
ul. Paderewskiego 7, 42-700 Lubliniec
woj. śląskie, NIP: 575-16-47-348