ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach „Zrób maskotkę”

Środa 19 czerwca 2024 14:23Czas czytania: 4 min.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 5-13 lat do udziału w kreatywnych warsztatach pn. „Zrób maskotkę”. Zajęcia realizowane są w ramach programu KREATYWNIK. Uczestnicy projektu otrzymają bezpłatne zestawy do samodzielnego wykonania maskotek. Warsztaty prowadzone będą pod okiem animatorów w dwóch terminach: 12 lipca o godz. 15:00 i 2 sierpnia o godz. 11:00 w budynku Starostwa Powiatowego w Lublińcu (pok. nr 28).

- Warsztaty służą pobudzaniu wyobraźni, wpływają pozytywnie na usprawnienie zdolności manualnych, koncentracji, a nawet ćwiczą cierpliwość. Uczestnicy warsztatów wykonaną według własnego pomysłu maskotkę, będą mogli zabrać ze sobą do domu - zachęca do udziału organizator warsztatów Adam Hucz.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne: Sanus Vivere – Zdrowe Życie, Katarzyna Kuich-Hucz, tel. 664709176.

Po co dzieciom zajęcia plastyczne?

Zajęcia kreatywne bazujące na pracach plastycznych i technicznych są niezwykle istotne dla rozwoju dziecka. Ćwiczą umiejętności manualne, pobudzają kreatywność i wyobraźnię, a także pozwalają odkryć artystyczne zacięcie. Na tym jednak nie koniec.

Aktywność plastyczna oraz konstrukcyjna stanowią niezwykle ważny element rozwoju dzieci. Zwłaszcza teraz, kiedy wiele atrakcyjnych zajęć odbywa się za pośrednictwem telefonu, tabletu czy komputera. Choć wydaje się to adekwatne do czasów, w których żyjemy, trzeba pamiętać, że często przyczynia się do problemów z koncentracją, zabija kreatywność i sprawia, że dzieci są przebodźcowane. 

 

To naprawdę ważne

Wiele osób traktuje zajęcia manualne z przymrużeniem oka i pozwala pociechom je omijać uznając, że przyszłość należy do technologii. To duży błąd. Nasze doświadczenie pokazuje, że wiele dzieci nawet w wieku szkolnym ma problem z posługiwaniem się nożyczkami. Brak ćwiczeń dłoni, które w naturalny sposób odbywają się podczas prac plastycznych, skutkuje trudnościami w pisaniu.

Twórcza praca to świetna zabawa, która przynosi zadowolenie i satysfakcję, a to nie jedyne jej zalety. Poprzez różnego rodzaju artystyczną działalność dzieci uczą się wyrażać siebie. Nie bez powodu psychologowie wykorzystują rysunki, jako jeden z elementów diagnostycznych. Dodatkowo maluchy tworząc coś własnoręcznie, mają ogromną satysfakcję, a w dodatku mogą podarować takie dzieło rodzicom, wujkom czy dziadkom. Zajęcia plastyczne mają też duży wpływ na ogólny rozwój młodego człowieka. Tworząc, dziecko poznaje różne barwy, struktury, kształty i formy. Nie ma lepszego sposobu na poznanie świata niż przez dotykanie, wąchanie i oglądanie.

 

Gimnastyku mózgu i integracja

Zajęcia plastyczne – wbrew pierwszym skojarzeniom- wcale nie służą tylko rozwojowi artystycznemu. Dzięki nim dzieci uczą się koncentracji i ćwiczą małą motorykę (bardzo często zaniedbaną).

Gdy dziecko przygotowuje własną maskotkę, konstruuje gry, tworzy domowe kosmetyki czy wykonuje inne aktywności z programu KREATYWNIK, wykorzystuje obie ręce. Wydaje się to banalnym spostrzeżeniem dopóki nie zdamy sobie sprawy, że bezpośrednio wpływa na aktywizację obu półkul mózgowych. Lewa część mózgu odpowiada za zdolności analityczne i matematycznego myślenia, z kolei prawa za emocje i kreatywność. Nie ma lepszej drogi ćwiczenia mózgu niż praca dłoni.

Zajęcia plastyczne w gronie rówieśników to także świetny sposób na integrację grupy, nauka pracy zespołowej. Dzieci współpracują ze sobą, pomagają sobie, wymieniają się materiałami plastycznymi, inspirują wzajemnie swoją pracą. Robiąc coś dla innych uczą się dzielić i wyrabiają wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

 

KREATYWNIK – żeby dzieci polubiły plastykę

Materiały plastyczne są dziś ogólnodostępne. Jednocześnie nie zawsze mamy pomysł jak wykorzystać je w atrakcyjny dla dzieci sposób. Przez kilkanaście lat pracy z dziećmi nauczyliśmy się, że znacznie bardziej angażujące są te zadania, w efekcie których dziecko tworzy coś co je cieszy. Dlatego tak duże zainteresowanie własnoręcznym robieniem maskotek. Dzieci widzą efekt swojej pracy i jest on dla nich satysfakcjonujący. Dzięki temu chętnie się angażują w wykonywane zadania. Przygotowując wypełnienie maskotki mają zapewniony idealny trening palców, koncentracji sprzyja wymagana dokładność. Uczą się sprawczości i kreatywności mając wpływ na ostateczny wygląd pluszaka. Na końcu przychodzi nagroda. Finałem zajęć jest własna zabawka, którą zabierają ze sobą do domu.

Analogicznie funkcjonują zajęcia, podczas których dzieci tworzą plecakoworki, zegary na baterie wskazujące prawdziwą godzinę, skarbonki, karmniki, gry planszowe na bazie drewna, domowe kosmetyki itd.

 

Jako rodzice i nauczyciele często mamy trudność, by kupić dzieciom bardziej specjalistyczne materiały. Naprzeciw tym trudnościom wychodzi KREATYWNIK – autorski program warsztatów organizowanych dla klas i grup przedszkolnych standardowo raz w miesiącu, choć zajęć może być mniej lub więcej. KREATYWNIK uzupełnia szkolną i przedszkolną wyprawkę, urozmaicając zajęcia plastyczne dzieci. Podąża za wydarzeniami roku kalendarzowego, uwzględniając ważne i ciekawe wydarzenia: zajęcia integracyjne, miesiąc oszczędzania, Dzień Dyni, Święto Ziemniaka, Światowy Dzień Misia, Dzień Życzliwości, Mikołajki, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Wielkanoc – wiosna, Dzień Mamy i Taty, Dzień Dziecka, Święto Drzewa i wiele, wiele innych. Warsztaty KREATYWNIKA przygotowane zostały w oparciu o podstawę programową i są dostosowane do wieku uczestników.

Zapraszamy do współpracy.

Udostępnij:

Ilość wyświetleń: 111

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu