Ogród św. Jana Nepomucena, dlaczego warto go zobaczyć?

Wtorek 26 maja 2020 11:02Czas czytania: 2 min.

Przy kościele w Lisowicach powstał ogród. Nie jest to jednak zwykły ogród, oprócz wartości estetycznych ma również przekaz duchowy „będziesz miłował, nie hejtował”.

Odwiedzając to miejsce poznacie wiele ciekawostek o św. Janie Nepomucenie, przeczytacie cenne refleksje dotyczące daru mowy, zdobędziecie też sposobność wyciszenia i skupienia w otoczeniu bogatej roślinności.

Św. Jan Nepomucen niewątpliwie jest postacią niezwykle popularną i czczoną, o czym świadczy niezliczona ilość jego figurek, przydrożnych kaplic i malowideł. Przede wszystkim jest on jednak  patronem tajemnicy spowiedzi św., o czym mówi już jego aureola. Nie lada ciekawostką jest fakt, że tylko Jan Nepomucen w swej aureoli ma wpisane 5 gwiazd. Każda z nich odpowiada jednej literce łacińskiego słowa "TACUI" tzn. "MILCZAŁEM". Można więc powiedzieć, że zachowanie tajemnicy spowiedzi św. jest wręcz wpisane w aureolę! Ponieważ ks. Nepomucen oddał życie, aby nie zgrzeszyć słowem,  jest także patronem dobrego używania mowy. Dobrego czyli nie krzywdzącego drugiego człowieka. Dziś niezwykle często słyszymy o oczernianiu, niesłusznym oskarżaniu, obmawianiu, niszczeniu reputacji, fake newsach, hejcie. Nikt jak św. Jan Nepomucen nie może być lepszym orędownikiem w tych, jakże krzywdzących i na długo raniących człowieka, wymiarach. On jest też patronem wszystkich ofiar zranionych mową.

- Ogród jest nową formą pobudzenia ludzkiej wrażliwości i bodźcem do refleksji nad odpowiedzialnym, pozytywnym wykorzystywaniem daru mowy – mówi Rafał Wyleżoł, proboszcz parafii w Lisowicach, inicjator utworzenia ogrodu.

Pomóc w tym mają znajdujące się w ogrodzie tabliczki z sentencjami np.: "kłamstwo jest matką przemocy.", "mądre używanie mowy jest przejawem miłości bliźniego i ma służyć budowaniu pokoju i wzajemnej miłości.", czy „ostry język – lichy charakter”. W ogrodzie znajduje się również imitacja rzeki Wełtawy, mostu Karola i pokaźna dębowa rzeźba św. Jana Nepomucena. Uwagę przykuwają  kolorowe kamienie: czerwone - symbol męczeństwa i miłości, przeplatają się z błękitnymi - symbolizującymi niebo. Wstęp do ogrodu jest wolny. Zapraszamy!

Utworzony: Wtorek 26 maja 2020 11:04:20 przez: Mirosław Włodarczyk

To może cię również zainteresować: