Kontrast: AA
Odstępy:
LIS
Prezentacja komiksu Konrad Mańka - bądźcie silni

Prezentacja komiksu "Konrad Mańka - bądźcie silni"

14 listopada 2020r. odbędzie się prezentacja komiksu "Konrad Mańka - bądźcie silni", którego autorem jest znany i ceniony autor komiksów historycznych Marcin Opiłowski.

Prezentacja ta odbędzie się, ze względu na ograniczenia sanitarne, w mediach społecznościowych w formie „Spotkania on-line”. Wezmą w nim udział: Marcin Opiłowski (autor komiksu), Sebastian Ziółek (lubliniecki historyk) oraz Bartek Zbączyniak (autor biogramu druha Mańki, na podstawie, którego powstał scenariusz komiksu).

Komiks „Konrad Mańka – bądźcie silni”, który będzie zaprezentowany w najbliższą sobotę opowiada o harcerzach Męskiego Hufca ZHP Lubliniec, którzy podczas II wojny światowej działali w organizacji konspiracyjnej o nazwie „Organizacja Orła Białego”, a przede wszystkim o jednym z jej organizatorów na ziemi lublinieckiej – druhu Konradzie Mańce.

Historia opowiedziana w tej mini powieści graficznej zaczyna się w Warszawie – 1 września 1939r. a kończy się w Katowicach, 14 lipca 1942, w dniu śmierci druha Mańki. By oddać grozę okupacji hitlerowskiej, autor zdecydował się narysować ją w formie czarno-białej. Mimo, pewnych fabularyzacji i uproszczeń, które wymusza sama forma jaką jest komiks - scenariusz opiera się na aktualnej wiedzy o działalności Organizacji Orła Białego i lublinieckich Szarych Szeregów.

Komiks mógł powstać dzięki finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Lublińcu, a także ze środków własnych Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

Patronat honorowy nad nim objęli: Muzeum Harcerstwa, Instytut Pamięci Narodowej, Śląska Chorągiew ZHP, a także Komisja Historyczna Hufca ZHP Lubliniec im. druhny Krystyny Rożniewskiej.

Od 14 listopada komiks „Konrad Mańka – bądźcie silni” będzie można pobrać w wersji cyfrowej ze strony www.historia.lubliniec.zhp.pl. Natomiast w formie papierowej (format B5, nakład 300 egzemplarzy), trafi, najpierw do harcerzy, szkół i biblioteki, następnie bezpłatnie będą mogli go otrzymać zainteresowani mieszkańcy naszego powiatu.

Patrycja Umlauf
Wydarzenia w Powiecie