ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Pon, Wt, Czw 7:30-15:30, Śr 7:30-16:00,
Pt 7:30-15:00 (sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział
Nowe technologie w edukacji – szkoła w programach rządowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

14 czerwca 20252 min.62

Nowe technologie w edukacji – szkoła w programach rządowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Dzięki wsparciu Organu Prowadzącego szkoła podstawowa nr 2 intensywnie rozwija swoje zaplecze technologiczne, uczestnicząc w dwóch ogólnopolskich programach edukacyjnych: „Laboratoria Przyszłości” oraz „Aktywna tablica”, realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Laboratoria Przyszłości – kreatywność, technologia i nauka w praktyce Program „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów w obszarach STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).

W ramach programu zakupiono nowoczesny sprzęt dydaktyczny, m.in. drukarki 3D, długopisy 3D, laptopy, mikrokontrolery, roboty edukacyjne Photon, sprzęt do nagrań (mikrofony, kamera, aparat fotograficzny), a także narzędzia do pracowni technicznej (stacje lutownicze, mierniki, narzędzia ręczne, zestawy elektroniczne, klocki konstrukcyjne i inne).

Nowe wyposażenie znacząco wzbogaciło proces dydaktyczny, umożliwiając prowadzenie atrakcyjnych zajęć, które rozwijają kreatywność, myślenie krytyczne oraz umiejętności techniczne i prace zespołowe. Sprzęt jest wykorzystywany nie tylko podczas lekcji, ale również w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań oraz podczas różnych uroczystości i wydarzeń szkolnych.

Innowacja pedagogiczna 'Uważni i Ważni' - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

13 czerwca 20251 min.91

Innowacja pedagogiczna "Uważni i Ważni" - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. K. Mańki w Lublińcu realizowana jest innowacja pedagogiczna „Uważni i Ważni” o charakterze programowo‑metodycznym ukierunkowana na rozwijanie motywacji wewnętrznej dzieci do pracy nad zachowaniami prospołecznymi i prozdrowotnymi.

Adresowana jest do wszystkich uczniów, ale także do nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno‑Wychowawczego. Poprzez uważność, skierowaną na siebie i otaczający nas świat, uczniowie podnoszą swoje kompetencje emocjonalne, społeczne ale i poznawcze, zajmując się ważnymi dla nich tematami z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, jak również zdrowych relacji i szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Realizacja tematyki odbywa się na comiesięcznych spotkaniach z uczniami, podczas których podejmowane są różnego rodzaju wyzwania. Innowację realizują pedagodzy i psycholodzy Ośrodka.

Piotr Jaroń

90-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu

9 czerwca 20253 min.466

90-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu

W 2025 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Konrada Mańki w Lublińcu obchodzi wyjątkowy jubileusz 90-lecie istnienia. Historia tej niezwykłej placówki sięga grudnia 1928 roku, kiedy to rozpoczęto budowę Zakładu dla Głuchych.

Uroczyste obchody jubileuszowe odbyły się 6 czerwca i stały się okazją do oddania należnego hołdu tradycji Ośrodka, podkreślenia jego wyjątkowego charakteru oraz ogromnej roli, jaką odgrywa w życiu lokalnej społeczności.

Jubileusz to szczególne wydarzenie nie tylko w życiu uczniów, nauczycieli, pracowników i absolwentów, ale także całej społeczności związanej z Ośrodkiem. To czas wspomnień, refleksji i wdzięczności – za minione lata, za trud, za serce wkładane codziennie w pracę z młodymi ludźmi. Nie da się wszystkiego wyrazić słowami, ale można wsłuchać się w „świat ciszy”, który w niezwykle subtelny sposób przypomina o potrzebie pamięci i szacunku wobec wszystkich, którzy tworzyli i tworzą rzeczywistość SOSW.

Dziś zatrzymujemy się na chwilę w tym nieustannym biegu życia, aby wspomnieć i podziękować wszystkim tym, którzy tworzyli to miejscemówiła dyrektor Ośrodka, Danuta Jakubiszyn. – Pozwólcie Państwo, że zacytuję Antoine’a de Saint-Exupéry’ego:„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Te słowa doskonale oddają istotę minionych 90 lat – tu zawsze patrzyło się sercem, a wiele osób zostawiło w tym miejscu cząstkę siebie.

Podczas uroczystości głos zabrali wyjątkowi goście – osoby szczególnie bliskie Ośrodkowi, które swoim zaangażowaniem i obecnością wspierają jego misję. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in.: Przemysław Witek – Poseł na Sejm RP, Aleksandra Dyla – Śląska Kurator Oświaty, Joachim Smyła – Starosta Powiatu Lublinieckiego, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji współpracujących, byli dyrektorzy Ośrodka, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych.

Dziewięćdziesiąt lat to nie tylko liczba. To pokolenia uczniów, wychowanków, nauczycieli, wychowawców, pracowników i przyjaciół, którzy przez te wszystkie lata współtworzyli niepowtarzalną historię SOSW. To cicha, codzienna praca, trud i zaangażowanie ludzi z pasją, wspierających dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami w ich rozwoju i odkrywaniu własnych możliwości.

Obchody jubileuszowe były nie tylko powrotem do pięknych wspomnień, ale również inspiracją do dalszego działania. To czas wdzięczności wobec wszystkich, którzy każdego dnia wspierają Ośrodek, dzieląc się dobrem, sercem i pomocą.

Z wielką radością i wzruszeniem wręczono pamiątkowe statuetki Aniołów dla Przyjaciół i Darczyńców Ośrodka – symboliczne wyrazy uznania dla ich bezinteresownego wsparcia.

Podczas uroczystości odbyło się również uroczyste otwarcie nowego placu zabaw, który jest efektem wspólnego wysiłku, marzeń i zaangażowania wielu osób. – Z całego serca dziękuję Organowi Prowadzącemu za przekazanie środków finansowych, które umożliwiły realizację tego projektu – dodała dyrektor Jakubiszyn.

Ruszamy z kolejną edycją projektu NASZ POWIAT NASZE PASJE

13 czerwca 20251 min.330

Ruszamy z kolejną edycją projektu NASZ POWIAT NASZE PASJE

Projekt zrzesza podmioty zajmujące się sportem, rekreacją, działaniami prozdrowotnymi.

Oferowane zajęcia są BEZPŁATNE i ogólnodostępne dla wszystkich chętnych.

Mogą więc z nich skorzystać zarówno dzieci jak i seniorzy.

Zapraszamy!

Ważne! Na wszystkie zajęcia, ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne u organizatorów poszczególnych zajęć

Innowacje w szkole podstawowej - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

13 czerwca 20253 min.85

Innowacje w szkole podstawowej - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Rozwój dziecka jest procesem niezwykłym. Towarzyszenie mu w tym procesie pozwala na odkrywanie jego różnorodnych umiejętności i naukę nowych, a także na osiąganie sukcesów i konstruktywne mierzenie się z porażkami. Wszystko po to, aby dziecko, zwłaszcza dziecko żyjące z niepełnosprawnością, mogło wzrastać i nabierać życiowych doświadczeń. Dlatego nauczyciele i terapeuci sięgają po nowe metody, środki, sposób pracy, a więc i po innowacje, które pozwalają inspirować i poszerzać możliwości nie tylko uczniów, ale i nauczycieli.

Innowacje pedagogiczne realizowane w SOSW w minionym dziesięcioleciu - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

12 czerwca 20257 min.117

Innowacje pedagogiczne realizowane w SOSW w minionym dziesięcioleciu - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

W SOSW są prowadzone innowacje pedagogiczne, których celem jest uatrakcyjnienie zajęć i zmotywowanie uczniów do samorozwoju i kreatywności w inspirującej przestrzeni edukacyjnej. Poszerzanie treści programowych oraz przekazywanie ich w nowoczesny i przystępny sposób to ich główne cele i założenia.

Innowacja „Po polsku i angielsku”, o charakterze organizacyjno‑metodycznym, dla uczniów kształcących się w zawodzie kucharz oraz w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, wdrożono w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 1 oraz Technikum Nr 4 w roku szk. 2016/2017. Dotyczyła teoretycznych i praktycznych przedmiotów gastronomicznych oraz języka angielskiego zawodowego. Istota innowacji polegała na przemiennej, dualnej realizacji przez nauczycielkę przedmiotów gastronomicznych
i nauczycielkę języka angielskiego zawodowego, w ramach danej jednostki zajęć, treści z zakresu kwalifikacji T.6 Sporządzanie potraw i napojów, wspólnej dla uczniów obydwu zawodów, w języku polskim i w języku angielskim. Autorki i realizatorki innowacji: Izabela Szczęsny, Joanna Kulik.

Innowacja „Kulinarne smaki. O gastronomii po polsku, angielsku i niemiecku”, o charakterze organizacyjno‑metodycznym, dla uczniów kształcących się w zawodzie kucharz, wdrożono w Branżowej Szkole I Stopnia Nr 1 w roku szk. 2017/2018. Dotyczyła teoretycznych i praktycznych przedmiotów gastronomicznych, języka angielskiego zawodowego oraz języka niemieckiego
zawodowego. Istota innowacji polegała na przemiennej realizacji przez nauczycielki tych przedmiotów, w ramach danej jednostki zajęć, treści z zakresu kwalifikacji Sporządzanie potraw i napojów w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Podczas zajęć teoretycznych uczniowie poznawali wybrane przepisy gastronomiczne kuchni polskiej, angielskiej i niemieckiej – składniki potraw, sposób wykonania, niezbędny sprzęt i urządzenia gastronomiczne, a podczas praktycznych sporządzali potrawy
i napoje na podstawie poznanych przepisów. W IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości” w 2019 r., zorganizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy w Warszawie, którego celem była identyfikacja, wybór i rozpowszechnienie najciekawszych rozwiązań podnoszących jakość edukacji zawodowej w Polsce, innowacja ta została uhonorowana statusem „Dobrej Praktyki”. Autorka innowacji: Izabela Szczęsny; realizatorki innowacji: Izabela Szczęsny, Joanna Kulik, Agata Płuska.

Innowacja „Polska tradycja kulinarna ujęta w przepisach gastronomicznych”, o charakterze programowym, dla uczniów kształcących się w zawodzie kucharz, wdrożona w Branżowej Szkole I Stopnia Nr 1 w trzyletnim cyklu kształcenia uczniów w latach 2017/2018 – 2019/2020. Dotyczyła przedmiotu praktycznego – pracownia gastronomiczna. Istota innowacji polegała na
wzbogacaniu treści nauczania tego przedmiotu o tematykę dotyczącą tradycyjnych produktów rolnych i środków spożywczych z różnych regionów Polski, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym zarejestrowanych lub aplikujących o rejestrację w systemach jakości żywności Unii Europejskiej jako: Chroniona
Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Umożliwiła ona uczniom zapoznanie się z wybranymi, tradycyjnymi produktami rolnymi i środkami spożywczymi pochodzącymi z różnych regionów Polski, rozszerzyła ich wiedzę o typowe i charakterystyczne produkty rolne i potrawy polskiej kuchni regionalnej, o jej tradycji oraz zwyczajach żywieniowych oraz umożliwiła poznanie tradycyjnych produktów rolnych, środków spożywczych i regionów, z których
się wywodzą. Fotografia prezentująca sporządzoną przez uczniów podczas zajęć innowacji surówkę z kwaszonej kapusty i jabłek grójeckich, promująca tradycyjne smaki grójeckiego regionu, została wyróżniona w 2018 r. w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pn. „Polskie Kadry”, zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, a jej autorka Izabela Szczęsny, nauczycielka wdrażająca innowację, uzyskała tytuł Laureata.

Innowacja Pedagogiczna 'Kreatywne Terapie'

12 czerwca 20251 min.224

Innowacja Pedagogiczna "Kreatywne Terapie"

W minioną sobotę w Lubitece podsumowano innowację pedagogiczną realizowaną przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu pod nazwą „Kreatywne Terapie”. To projekt innowacyjny pod różnymi względami, skierowany zarówno do młodzieży liceum, słuchaczy szkoły dla dorosłych, jak i przyszłych terapeutów zajęciowych.

Pomysłodawcami projektu są: dyrektor szkoły Barbara Kemska-Guga, Anna Klimowicz – wychowawczyni klasy artystycznej w miejscowym liceum oraz Monika Uherek-Mutz – nauczycielka przedmiotów zawodowych na kierunku -  terapia zajęciowa. Inicjatywa ma na celu rozwijanie kreatywności, umiejętności manualnych oraz budowanie relacji między uczniami i słuchaczami różnych typów szkół.

- Warto dodać, że terapia zajęciowa jest jednym z kierunków zawodów medycznych, który można uzyskać w szkole policealnej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu - podkreśliła Barbara Kemska-Guga, dyrektor tej placówki.

Sobotnie   warsztaty w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej – Lubitece skierowane były do miłośników sztuki i rękodzieła, a także osób zainteresowanych działaniami terapeutycznymi w praktyce.

- Projekt „Kreatywne Terapie” to dobry przykład poszukiwania nowoczesnych metod nauczania sprzyjających integracji międzyszkolnej – mówił, biorący udział w projekcie,  Rafał Kucharczyk - naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Lublińcu.

LKS „WARTA” Kamieńskie Młyny istnieje już 75 lat!

10 czerwca 20252 min.188

LKS „WARTA” Kamieńskie Młyny istnieje już 75 lat!

W sierpniu 2025 r. Ludowy Klub Sportowy „WARTA” Kamieńskie Młyny będzie świętował jubileusz 75-lecia. Planuje się zorganizowanie dwudniowego wydarzenia (16-17 sierpnia) dla piłkarzy i miłośników klubu. Wydarzenie objęte będzie honorowym patronatem starosty Joachima Smyły.

Krótko o historii klubu, kilka wspomnień i sukcesów

Ludowy Klub Sportowy „WARTA” Kamieńskie Młyny zainaugurował swoją działalność 30 marca 1950 roku, jego celem od początku istnienia było krzewienie kultury fizycznej i sportu, prowadzenie działalności oświatowej i wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

„WARTA” w sezonie 2017/2018 wygrała Puchar Polski Podokręgu Lubliniec i awansowała do Śląskiego ZPN Pucharu Polski.

Zespół po rundzie jesiennej w sezonie 2000/2001 był na szóstym miejscu w regionie. Wówczas w klubie grali zawodnicy z boisk Ekstraklasy: Dariusz Soboń, Rafał Witkowski, Marek Szyndrowski, Damian Kroczek, Adam Kucz, Sebastian Dudek (Mistrz Polski ze Śląskiem Wrocław), Krzysztof Markowski, Paweł Iwanowski i Łukasz Matusiak. Trenerami m.in. byli: Wojciech Potiomkin (awans do III ligi z Hetmanem Włoszczowa i zawodnik Victorii Częstochowa), Jan Banaś (Reprezentant Polski), Łukasz Bereta (trener m.in.. Ruchu Chorzów) i Sebastian Dudek (Mistrz Polski). Obecnie trenerem drużyny jest Krzysztof Budny (zawodnik III Ligi).

W sezonie 2020/2021 „WARTA” Kamieńskie Młyny pobiła rekord okręgu i w swoich 26 meczach strzeliła aż 158 bramek

Z kolei w sezonie 2021/2022 zawodnik klubu był na trzecim miejscu w Polsce w związku z liczbą zdobytych bramek w sezonie i liczbą 74 goli.

Od sezonu 2022/23 klub wystąpił w klasie okręgowej, w III lidze śląskiej.

W obecnym sezonie „WARTA” jest w czołówce zespołów walczących o awans do II ligi śląskiej. Aktualnie zawodnicy grają na poziomie III ligi śląskiej (grupa Częstochowa - Lubliniec). W zespole trenują dwie sekcje juniorów i seniorzy.  Klub zajmuje najwyższe miejsce wśród drużyn piłkarskich w powiecie lublinieckim.

Jesienią ubiegłego roku w obiekcie klubu rozpoczęły się prace budowlane. Budynek sportowy podany został gruntownej modernizacji, co poprawi jego funkcjonalność. Budowany jest również rodzinny park wodny wraz z boiskiem do gry w siatkówkę plażową. Całość ma być oddana do użytku jeszcze w tym roku.

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu