22 czerwca 2025 ● 2 min. ● 80
W Specjalnym Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym im. K. Mańki w Lublińcu turystyka szkolna, sport i rekreacja od lat stanowią istotny element pracy dydaktyczno‑wychowawczej.
To forma aktywności, która nie tylko wspiera rozwój uczniów, ale także pozwala na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy, wzmacnianie relacji rówieśniczych i rozwijanie pasji. Nauczyciele i wychowawcy chętnie sięgają po tę metodę pracy, ponieważ przynosi ona wymierne efekty edukacyjne i wychowawcze. Udział w wycieczkach, wydarzeniach sportowych i rekreacyjnych daje uczniom możliwość odkrywania nowych miejsc, poznawania różnych dziedzin nauki oraz kontaktu ze sztuką, folklorem i przyrodą. Często są to miejsca związane z codziennością, co dodatkowo oswaja uczniów z otaczającym ich światem i uczy samodzielności.
22 czerwca 2025 ● 2 min. ● 76
19 września 2024 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym im. Konrada Mańki w Lublińcu odbyło się uroczyste otwarcie „EKOpracowni pod chmurką – Młody EKO-ogrodnik”.
W uroczystości otwarcia brali udział zaproszeni goście: Pani Ewa Cofała- przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przedstawiciel Starostwa Lublinieckiego oraz zaproszeni goście, w tym rodzice uczniów SOSW oraz uczniowie. Pracownia powstała z inicjatywy Dyrekcji i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, została zaprojektowana przez p. Mariolę Michnę i p. Wojciecha Bochnię.
21 czerwca 2025 ● 1 min. ● 68
W szkole podstawowej od wielu lat działa Koło Ekologiczne, które skupia uczniów zainteresowanych ochroną środowiska i promowaniem proekologicznych postaw. Naszym celem jest nie tylko zwiększanie świadomości ekologicznej, ale także podejmowanie realnych działań na rzecz przyrody.
Nasza działalność obejmuje szereg inicjatyw. Bierzemy udział w realizacji wielu projektów i innowacji mających na celu ochronę środowiska, np. „Sprzątanie Świata”, „Sprzątamy las z Prezydentem”, czy „Sprzątamy dla Polski. Angażujemy się także w szereg akcji ekologicznych, np. sadzenie drzew, zbiórki makulatury, elektrośmieci oraz baterii.
21 czerwca 2025 ● 2 min. ● 79
13 lutego 2025 roku w Szkole Podstawowej odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej Zielonej Pracowni – „Zielona Baza”. To wyjątkowe miejsce edukacji przyrodniczej powstało dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zielona Baza to nowoczesna przestrzeń edukacyjna. Pracownia została zaprojektowana z myślą o aktywnym i angażującym procesie nauczania, w którym uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę, ale przede wszystkim uczą się poprzez doświadczanie, obserwację i odkrywanie otaczającego ich świata. W centrum nowej pracowni znajduje się dziecko – jego ciekawość, potrzeba eksploracji i naturalna chęć poznawania.
Nauczyciel pełni tu rolę przewodnika i towarzysza, który wspiera młodych odkrywców w ich edukacyjnej podróży. Zielona Baza to przestrzeń stworzona tak, by budzić emocje, inspirować i zachęcać do stawiania pytań. To miejsce, gdzie nauka staje się fascynującą przygodą, a kontakt z przyrodą – okazją do kształtowania wartości i postaw proekologicznych. W nowej pracowni znajdziemy m.in. fototapetę, interaktywne pomoce dydaktyczne, modele edukacyjne, mikroskopy, zestawy do doświadczeń oraz materiały sensoryczne. Każdy element przestrzeni został zaplanowany tak, aby sprzyjać holistycznemu rozwojowi dziecka – intelektualnemu, emocjonalnemu, społecznemu i fizycznemu.
Otwarcie Zielonej Bazy to ważny krok w kierunku nowoczesnej, odpowiedzialnej edukacji. To również wyraz troski o środowisko naturalne i przyszłość kolejnych pokoleń. Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym uczniom miejsce, które wspiera nie tylko rozwój wiedzy, ale także wrażliwości, empatii i poczucia odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy.
Martyna Szwacińska
20 czerwca 2025 ● 1 min. ● 84
Wiosną 2021 roku został oddany do użytkowania Ogród Zmysłów- miejsce całorocznej hortiterapii, które powstało dzięki wsparciu, w ramach 27 Edycji Reklamy Dzieciom oraz Organu Prowadzącego. Projekt zakładał zakup szklarni w celu stworzenia ogrodu zmysłów. Ostatecznie wyremontowano szklarnię funkcjonującą w Ośrodku, dzięki czemu udało się zachować rosnące tam rośliny, takie jak pięćdziesięcioletnie „Drzewo cytrynowe”, zadziwiające ogromną ilością smacznych i pachnących owoców, przepiękną Strelicja królewska, oraz Wawrzyn i Eukaliptus.
W Ogrodzie zmysłów uczniowie doświadczają wrażeń wzrokowych, dotykowych, smakowych, węchowych i słuchowych, dzięki bogatej kolorystyce, ciekawej fakturze, smaku i zapachu roślin. Dodatkowo wrażeń słuchowych dostarcza oczko wodne z kaskadą i woliera z ptakami.
Mariola Michna
20 czerwca 2025 ● 1 min. ● 184
Już w przyszłym tygodniu rusza cykl szkoleń, organizowanych przez Fundację HONESTE VIVERE, która od dwóch lat prowadzi punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie lublinieckim.
Udział w szkoleniach jest bezpłatny, szkolenia odbędą się na platformie Teams, według tematyki i terminów wskazanych w poniższym harmonogramie. Zapraszamy!
24 czerwiec 2025 r.
08:00 Działalność nierejestrowa, czyli własna firma bez potrzeby rejestracji w urzędzie.
09:00 Jak skutecznie złożyć reklamację.
10:00 Zakup mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym. Co powinien wiedzieć każdy kupujący?
12:00 Rozporządzenia majątkiem. Testament, darowizna, umowa dożywocia oraz inne formy w praktyce.
26 czerwca 2025 r.
09:00 Internetowe oszustwa. Jak rozpoznać i jak się chronić?
10:00 Prawo pracy w praktyce. Zasady prawa pracy.
12:00 Postępowanie dowodowe w sądzie, czyli środki dowodowe w praktyce.
20 czerwca 2025 ● 2 min. ● 71
Zespoły edukacyjno‑terapeutyczne są jedną z form organizacyjnych nauczania w szkole specjalnej i przeznaczone są dla dzieci z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
W pracy z uczniami zespołów edukacyjno‑terapeutycznych Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego stosowane są różnorodne metody terapii. Jednym z kluczowych obszarów pracy jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.
W tym celu wykorzystywany jest program komunikacji alternatywnej i wspomagającej „Mówik”, działający na tablecie. Program ten umożliwia osobom niemówiącym wyrażanie potrzeb, myśli i emocji, wspierając ich niezależność i budowanie relacji społecznych. Znajduje zastosowanie m.in. u osób z autyzmem, porażeniem mózgowym i zespołem Downa.
19 czerwca 2025 ● 2 min. ● 75
Internat pełni funkcję opiekuńczo‑wychowawczą, w którym funkcjonują grupy wychowawcze dla dzieci i młodzieży od 6 roku życia do ukończenia 24 lat.
Internat jest miejscem, w którym wychowankowie odpoczywają, wspólnie spędzają czas, bawią się, przygotowują do zajęć szkolnych, rozwijają zdolności i zainteresowania, uczą się samodzielności oraz nawiązywania relacji z rówieśnikami. Dzieci spędzają czas w przytulnych świetlicach wyposażonych w telewizory i komputery z dostępem do internetu. Każda grupa wychowawcza ma swoją sypialnię z łazienką.
19 czerwca 2025 ● 2 min. ● 76
Biblioteka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest miejscem integrującym uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół wchodzących w jego skład.
W szczególny sposób dostosowuje ona swoje zasoby i działania do indywidualnych potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Podobnie jak każda biblioteka szkolna pełni kluczową rolę w procesie edukacyjnym, stanowiąc centrum rozwijania pasji czytelniczych uczniów. Zapewnia dostęp do literatury nauczycielom i uczniom, promuje czytelnictwo i zachęca do korzystania z książek i innych źródeł informacji. Wspiera wychowawczą rolę szkoły i jest miejscem dostępu do komputerów i Internetu.
18 czerwca 2025 ● 1 min. ● 749
To będzie niesamowite sportowe wydarzenie. Zaprezentują się wszystkie gimnastyczki klubu ELASTICA układy zespołowe, indywidualne, taneczne, z przyborami, oprócz występów czeka wiele innych atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez wspaniałych i niezastąpionych rodziców.
Dziękujemy za wsparcie partnerom i sponsorom. Impreza pod patronatem Starosty Lublinieckiego.
PRZYDATNE INFORMACJE
Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać
KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA
Znajdź szybko interesujący nr telefonu
Poniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Alicja Wojciuszkiewicz-Kopyto
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9 (pokój nr 13), 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Referat ds. Kontroli
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Iwona Nieszporek
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9 (pokój nr 4), 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Referat ds. Kontroli
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Anna Piecuch
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9 (pokój nr 4), 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Wydział Organizacji
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Referat ds. Kontroli
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Referat ds. Osobowych
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Dominika Łupierz
Starostwo Powiatowe w Lublińcu
ul. Paderewskiego 7 (pokój nr 18), 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Lublińcu
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Samodzielne Stanowisko ds. Informatyki
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Wydział Budownictwa i Architektury
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Wydział Edukacji
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Wydział Finansowy
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Wydział Funduszy i Rozwoju
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:00
Środa 7:30-15:30
Piątek 7:30-14:30
Wydział Geodezji i Kartografii
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Wydział Gospodarowania Nieruchomościami Skarbu Państwa i Gospodarki Mieniem
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Wydział Informacji, Promocji i Kultury
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:00
Środa 7:30-16:30
Piątek 7:30-13:30
Wydział Komunikacji, Drogownictwa i Transportu
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Wydział Obsługi Rady i Zarządu, Polityki Społecznej i Zdrowia
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Wydział Organizacji
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek 7:30-15:30
Środa 7:30-16:00
Piątek 7:30-15:00
Wydział Zamówień Publicznych
Starostwo Powiatowe w Lublińcu