ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Pon, Wt, Czw 7:30-15:30, Śr 7:30-16:00,
Pt 7:30-15:00 (sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział
II Mistrzostwa w Ratownictwie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Lublinieckiego o Puchar Starosty Lublinieckiego

16 czerwca 20251 min.107

II Mistrzostwa w Ratownictwie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Lublinieckiego o Puchar Starosty Lublinieckiego

W ramach obchodów 30-lecia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) – systemu, który każdego dnia łączy strażaków zawodowych i ochotników w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu lublinieckiego, w sobotę, 14 czerwca  na terenie gminy Herby – w obiektach po byłej jednostce wojskowej – odbyły się II Mistrzostwa jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Lublinieckiego w Ratownictwie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

W wydarzeniu udział wzięło 5 drużyn OSP, które zmierzyły się z realistycznymi scenariuszami ratowniczymi, wymagającymi wiedzy, refleksu i umiejętności niesienia pomocy w każdych warunkach.

Wyniki klasyfikacji końcowej prezentują się następująco:
I miejsce – OSP Chwostek
II miejsce – OSP Woźniki
III miejsce – OSP Rusinowice
IV miejsce – OSP Łagiewniki Małe
V miejsce – OSP Boronów

Nagrody dla zwycięskich drużyn wręczyli: Krzysztof Olczyk – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Lublińcu, Iwona Burek – wójt Gminy Herby i st. bryg. Janusz Bula – Komendant Powiatowy PSP w Lublińcu.

Sukcesy uczniów SOSW - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

16 czerwca 20256 min.88

Sukcesy uczniów SOSW - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Sukcesy z wiedzy przedmiotowej w szkołach ponadpodstawowych

Uczniowie Technikum Nr4 dla Niesłyszących i słabosłyszących oraz uczniowie Branżowej Szkoły II stopnia Nr 1 dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących, co roku mogą ubiegać się o Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W ostatniej dekadzie, na tak prestiżowej liście znaleźli się uczniowie: Justyna Dyla (2014), Agnieszka Kupiec (2015), Karolina Ulfik (2017), Szymon Matusek (2018,2019), Natalia Dymek (2022), Natalia Mazoń i Oliwia Wiench (2023), Natalia Mazoń (2024). Ważnymi wyróżnieniami dla  uczniów są przyznawane przez Starostę Lublinieckiego, stypendia motywacyjne za wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe. Tymi nagrodami uczniowie zostają uhonorowani po każdym półroczu/semestrze w danym roku szkolnym. Uczniowie Szkół Ponadpodstawowych od wielu lat biorą udział w ogólnopolskich konkursach wiedzy. Nasi uczniowie zajęli wiele wyróżnień i czołowych miejsc: Sandra Jezusek zajęła I miejsce w XVII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Literaturze w Krakowie, 2019 r. oraz Paweł Sowa – III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Literaturze w Kielcach, 2019 r.

Ewa Jeziorska, Ewa Dąbek

Konkurs Jubileuszowy 'Bank, Matematyka i Ty'

16 czerwca 20251 min.106

Konkurs Jubileuszowy "Bank, Matematyka i Ty"

10 czerwca w Szkole Podstawowej w Kośmidrach odbył się Jubileuszowy Konkurs wiedzy ekonomicznej „Bank, Matematyka i Ty”. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Starosty Lublinieckiego oraz Oddziału I Banku PKO BP w Lublińcu.

W konkursie udział wzięli uczniowie klas VI szkół podstawowych z regionu. Uczestnicy rywalizowali w zespołach, wspólnie rozwiązując zadania tekstowe, wykonując obliczenia matematyczne, a także mieli możliwość wykazać się wiedzą z zakresu ekonomii oraz historii pieniądza. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów tematyką finansów oraz kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i pracy zespołowej.

W rywalizacji najlepiej poradzili sobie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Edyty Stein w Lublińcu, zdobywając pierwsze  miejsce. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 w Lublińcu, a trzecie miejsce przyznano uczniom ze Szkoły Podstawowej w Ciasnej. Tuż za podium, na czwartym miejscu, uplasowała się drużyna gospodarzy – Szkoła Podstawowa w Kośmidrach.

Wydarzeniu towarzyszyła przyjazna atmosfera, a wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i wiedzą. Na zakończenie konkursu najlepsze drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i upominkami.

V Powiatowy Konkurs Profilaktyczno-Przyrodniczy „Pamiętam o Niezapominajce! Żyję w harmonii z przyrodą”

16 czerwca 20252 min.96

V Powiatowy Konkurs Profilaktyczno-Przyrodniczy „Pamiętam o Niezapominajce! Żyję w harmonii z przyrodą”

Zespół Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie po raz kolejny zorganizował konkurs z okazji Święta Polskiej Niezapominajki „Pamiętam o Niezapominajce! Żyję w harmonii z przyrodą”. Była to już V edycja! Konkurs został zorganizowany pod honorowym patronatem Starosty Lublinieckiego Joachima Smyły i Wójta Gminy Boronów Krzysztofa Bełkota.

Konkurs podzielony był na trzy kategorie:

  • kategoria I – przedszkole – zadanie polegało na stworzeniu pracy plastycznej dowolną techniką płaską na temat niezapominajki
  • kategoria II – klasy I-IV – zadanie polegało na wykonaniu projektu medalu z okazji Święta Polskiej Niezapominajki
  • kategoria III – klasy V-VIII – zadanie polegało na wykonaniu projektu logo konkursu

W dniu 9 maja 2025 roku komisja konkursowa dokonała oceny prac biorących udział w  konkursie.

Podczas oceny prac konkursowych komisja brała pod uwagę samodzielność wykonania pracy, zgodność z tematem konkursu, inwencje, pomysłowości oraz ogólne wrażenie estetyczne.

Sukcesy uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

16 czerwca 20252 min.43

Sukcesy uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży z różnymi dysfunkcjami, w naszym Ośrodku funkcjonuje Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Szkoła ta ma na celu przygotowanie młodzieży do pełnienia ról społecznych oraz autonomicznego i aktywnego wejścia w dorosłe życie. W swoim zamierzeniu realizuje wszystkie najważniejsze funkcje, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

O sukcesach uczniów szkoły podstawowej - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

15 czerwca 20253 min.73

O sukcesach uczniów szkoły podstawowej - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Konkursy skutecznie mobilizują uczniów do pogłębiania wiedzy i umiejętności, odkrywania ich talentów i zdolności. Przynoszą wiele pozytywnych efektów i są jedną z form nagradzających wytrwałość w dążeniu do celu. Licznie osiągnięcia są formą uznania dla wysiłków i uzdolnień naszych uczniów. Wielu z nich odniosło sukcesy, zdobywając nagrody i wyróżnienia w różnych dziedzinach.

Zespół muzyczno – instrumentalny TORNADO może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Grupa od ponad 25 lat dzieli się swym dorobkiem artystycznym i zachwyca szeroką publiczność. Artyści biorą udział w festiwalach i konkursach organizowanych zarówno dla młodzieży niepełnosprawnej, jak i pełnosprawnej. W ostatnim dziesięcioleciu zdobyła liczne nagrody na imprezach artystycznych o różnym zasięgu m.in.: I miejsce w Przeglądzie Artystycznym podczas „Święta Piernika” w Borkach Wielkich (2015), dwukrotnie II miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Otwartych Serc w Chorzowie (2016, 2017), I i II miejsce w Przeglądzie Muzyki Klasycznej „Klasycznie – Artystycznie” w Tarnowskich Górach (2016,2023), II miejsce w Ogólnopolskim Integracyjnym Konkursie Wszelakich Form Teatralnych w Dąbrowie Górniczej (2019), II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Bytomiu (2019). Grupa młodych muzyków wraz z opiekunami zdobyła wyróżnienia podczas Muzycznej Sceny Integracji w Częstochowie (2017) i Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Poznaniu (2018).

Zespół artystyczny i Kino „Koniczynki” przez wiele lat włączało najmłodszych uczniów w pracę twórczą. Teraz może pochwalić się bogatym dorobkiem i wieloma osiągnięciami z czasów ich działalności. Oprócz wysokich lokat podczas przeglądów wokalnych, „Koniczynki” zdobyły główną nagrodę w Międzynarodowy Konkurs Filmowym w Będzinie (2018), III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Klasa ze snów” (2018) oraz w konkursie „Pozytywnie nakręceni” (2019). Na swoim koncie młodzi adepci sztuki mają wyróżnienie w Międzynarodowych Targach TRAKO (2018).

W naszej szkole wyznajemy zasadę, że każdy ma unikalny potencjał i niepełnosprawność nie jest przeszkodą w odkrywaniu i rozwijaniu talentów, dlatego z wielką dumą możemy pochwalić się wieloma sukcesami plastycznymi. W minionej dekadzie nasi uczniowie zdobyli ponad sto czołowych lokat w konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Wśród laureatów można wymienić zarówno przedszkolaków, uczniów młodszych, jak i starszych klas, wychowanków zajęć rewalidacyjno – wychowawczych oraz szkół filialnych. Liczba laureatów świadczy o zaangażowaniu i twórczym podejściu naszych uczniów oraz dużym wsparciu i inspiracji ze strony nauczycieli.

Poprawa efektywności kształcenia zawodowego w szkołach ponadpodstawowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

15 czerwca 20251 min.82

Poprawa efektywności kształcenia zawodowego w szkołach ponadpodstawowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Projekt pn. „Poprawa efektywności kształcenia zawodowego w Powiecie Lublinieckim -. poprawa jakości i elastyczności kształcenia zawodowego poprzez przebudowę, remont oraz doposażenie pracowni kształcenia zawodowego „został wdrożony w naszej placówce w roku szkolnym 2021–2024.

W ramach wyżej wymienionego projektu Szkoły Ponadpodstawowe a mianowicie Technikum nr 4, Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 i Branżowa Szkoła II Stopnia Nr 1 w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. K. Mańki w Lublińcu zostały doposażone w nowoczesne sprzęty i urządzenia. Pracownia informatyczna wzbogaciła się o 2 monitory interaktywne oraz analizator sieciowy, natomiast pracownia technologii gastronomicznej o stół chłodniczy, 2 lodówkozamrażarki, kuchnię elektryczną czteropalnikową, piec konwekcyjno – parowy oraz zestaw komputerowy.

Młodzież kształcąca się na tych kierunkach dzięki wdrożonemu projektowi uczestniczyła w roku szkolnym 2024/2025 w kółkach informatycznym i gastronomicznym w wymiarze 40 godzin jako zajęciach szkolne komplementarne z projektem inwestycyjnym dotyczącym rozwoju infrastruktury szkolnictwa zawodowego. Uczniowie podczas realizacji tych zajęć rozwijali swoje pasje i zainteresowania oraz realizowali swoje uzdolnienia informatyczne i kulinarne pod fachowym okiem nauczycieli zawodu.

Głównym celem zajęć było kształtowanie ich aktywności i kreatywności na zajęciach praktycznych, podczas organizowanych konkursów kulinarnych, imprez szkolnych i Ośrodkowych, jak i w przyszłej pracy. Zajęcia te znacząco wpłynęły na rozwój wiedzy i doskonalenie umiejętności gastronomicznych i informatycznych uczniów.

Sylwia Rose

Zajęcia dydaktyczne i wychowawcze na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

14 czerwca 20252 min.81

Zajęcia dydaktyczne i wychowawcze na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. K. Mańki w Lublińcu przy Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 2 funkcjonuje Szkoła filialna dla uczniów przewlekle chorych i chorych psychicznie. Zajęcia odbywają się na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. dr E. Cyrana w Lublińcu.

Oddział ten stanowi szczególne środowisko, w którym młodzi pacjenci, zmagający się z problemami zdrowia psychicznego, przechodzą kompleksowy proces leczenia. W tym kontekście niezwykle ważną rolę pełnią zajęcia dydaktyczne i wychowawcze, które mają na celu nie tylko wsparcie terapeutyczne, ale również przygotowanie młodych ludzi do lepszego funkcjonowania w społeczeństwie. Tego rodzaju zajęcia pełnią funkcję edukacyjną, emocjonalną i społeczną, a ich organizacja i przebieg różnią się od tradycyjnych form nauczania czy wychowania.

Podstawowym celem zajęć dydaktycznych i wychowawczych na oddziale psychiatrycznym jest wsparcie w procesie zdrowienia i adaptacji młodego pacjenta do trudnej rzeczywistości związanej z jego problemami zdrowotnymi. Zajęcia dydaktyczne są dostosowane do wieku pacjentów, ich poziomu rozwoju oraz aktualnych potrzeb zdrowotnych. W zależności od stanu psychicznego młodych ludzi, program zajęć może obejmować różnorodne formy edukacyjne. Dzieci i młodzież na oddziale psychiatrycznym kontynuują naukę w zakresie przedmiotów ogólnokształcących. Odbywają się tu również zajęcia wychowawcze, które mają za zadanie nie tylko rozwój osobisty młodzieży, ale także wpływ na ich relacje społeczne oraz zdolność do współpracy w grupie. W tym przypadku szczególną uwagę przykłada się do kształtowania pozytywnych postaw oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Zajęcia dydaktyczne i wychowawcze na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży są niezbędnym elementem procesu terapeutycznego, który pomaga młodym pacjentom w powrocie do równowagi psychicznej, a także w przystosowaniu się do życia w społeczeństwie. Oferują one młodym pacjentom szansę na kontynuowanie edukacji, rozwijanie swoich umiejętności oraz wsparcie w walce z trudnościami emocjonalnymi i społecznymi. Prowadzone zajęcia edukacyjne i wychowawcze mogą znacząco
wpłynąć na poprawę jakości życia młodzieży, pomóc im w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi oraz przygotować do wyzwań życia po opuszczeniu szpitala.
Justyna Głowacka

Nowe technologie w edukacji – szkoła w programach rządowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

14 czerwca 20252 min.62

Nowe technologie w edukacji – szkoła w programach rządowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Dzięki wsparciu Organu Prowadzącego szkoła podstawowa nr 2 intensywnie rozwija swoje zaplecze technologiczne, uczestnicząc w dwóch ogólnopolskich programach edukacyjnych: „Laboratoria Przyszłości” oraz „Aktywna tablica”, realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Laboratoria Przyszłości – kreatywność, technologia i nauka w praktyce Program „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów w obszarach STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).

W ramach programu zakupiono nowoczesny sprzęt dydaktyczny, m.in. drukarki 3D, długopisy 3D, laptopy, mikrokontrolery, roboty edukacyjne Photon, sprzęt do nagrań (mikrofony, kamera, aparat fotograficzny), a także narzędzia do pracowni technicznej (stacje lutownicze, mierniki, narzędzia ręczne, zestawy elektroniczne, klocki konstrukcyjne i inne).

Nowe wyposażenie znacząco wzbogaciło proces dydaktyczny, umożliwiając prowadzenie atrakcyjnych zajęć, które rozwijają kreatywność, myślenie krytyczne oraz umiejętności techniczne i prace zespołowe. Sprzęt jest wykorzystywany nie tylko podczas lekcji, ale również w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań oraz podczas różnych uroczystości i wydarzeń szkolnych.

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu