ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Pon, Wt, Czw 7:30-15:30, Śr 7:30-16:00,
Pt 7:30-15:00 (sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

23 kwietnia 20251 min.584

Oferta na dzierżawę nieruchomości stanowiących własność Powiatu Lublinieckiego, przekazanych w nieodpłatne użytkowanie na rzecz SP ZOZ w Lublińcu

Oferta obejmuje dzierżawę nieruchomości wraz z przejęciem zadań związanych z udzieleniem świadczeń zdrowotnych na terenie powiatu lublinieckiego w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

22 maja 20251 min.877

Informacja o nowych godzinach urzędowania w Starostwie Powiatowym w Lublińcu – obowiązuje od 1 czerwca 2025 r.

Informujemy, że od dnia 1 czerwca 2025 roku zmianie ulegają godziny urzędowania w Starostwie Powiatowym w Lublińcu:

Godziny urzędowania:

  • poniedziałek – wtorek – czwartek:  7:30 – 15:30
  • środa: 7:30 – 16:00
  • piątek: 7:30 – 15:00

Wydział Komunikacji, Drogownictwa i Transportu – przyjmuje interesantów

  • poniedziałek – wtorek – czwartek: 7:30 – 15:00
  • środa: 7:30 – 16:30
  • piątek: 7:30 – 13:30

UWAGA!!! W Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu działa system kolejkowy, dlatego prosimy, aby nie zostawiać załatwiania swoich spraw na sam koniec pracy Urzędu, gdyż może zaistnieć sytuacja, że z powodu zbyt wielu oczekujących osób nie otrzymają Państwo biletu. Osoby, które nie zdążą pobrać biletu w systemie kolejkowym - nie zostaną w danym dniu obsłużone.

Przypominamy o możliwości zarezerwowania wizyty w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu online.

O sukcesach uczniów szkoły podstawowej - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

15 czerwca 20253 min.26

O sukcesach uczniów szkoły podstawowej - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Konkursy skutecznie mobilizują uczniów do pogłębiania wiedzy i umiejętności, odkrywania ich talentów i zdolności. Przynoszą wiele pozytywnych efektów i są jedną z form nagradzających wytrwałość w dążeniu do celu. Licznie osiągnięcia są formą uznania dla wysiłków i uzdolnień naszych uczniów. Wielu z nich odniosło sukcesy, zdobywając nagrody i wyróżnienia w różnych dziedzinach.

Zespół muzyczno – instrumentalny TORNADO może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Grupa od ponad 25 lat dzieli się swym dorobkiem artystycznym i zachwyca szeroką publiczność. Artyści biorą udział w festiwalach i konkursach organizowanych zarówno dla młodzieży niepełnosprawnej, jak i pełnosprawnej. W ostatnim dziesięcioleciu zdobyła liczne nagrody na imprezach artystycznych o różnym zasięgu m.in.: I miejsce w Przeglądzie Artystycznym podczas „Święta Piernika” w Borkach Wielkich (2015), dwukrotnie II miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Otwartych Serc w Chorzowie (2016, 2017), I i II miejsce w Przeglądzie Muzyki Klasycznej „Klasycznie – Artystycznie” w Tarnowskich Górach (2016,2023), II miejsce w Ogólnopolskim Integracyjnym Konkursie Wszelakich Form Teatralnych w Dąbrowie Górniczej (2019), II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Bytomiu (2019). Grupa młodych muzyków wraz z opiekunami zdobyła wyróżnienia podczas Muzycznej Sceny Integracji w Częstochowie (2017) i Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Poznaniu (2018).

Zespół artystyczny i Kino „Koniczynki” przez wiele lat włączało najmłodszych uczniów w pracę twórczą. Teraz może pochwalić się bogatym dorobkiem i wieloma osiągnięciami z czasów ich działalności. Oprócz wysokich lokat podczas przeglądów wokalnych, „Koniczynki” zdobyły główną nagrodę w Międzynarodowy Konkurs Filmowym w Będzinie (2018), III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Klasa ze snów” (2018) oraz w konkursie „Pozytywnie nakręceni” (2019). Na swoim koncie młodzi adepci sztuki mają wyróżnienie w Międzynarodowych Targach TRAKO (2018).

W naszej szkole wyznajemy zasadę, że każdy ma unikalny potencjał i niepełnosprawność nie jest przeszkodą w odkrywaniu i rozwijaniu talentów, dlatego z wielką dumą możemy pochwalić się wieloma sukcesami plastycznymi. W minionej dekadzie nasi uczniowie zdobyli ponad sto czołowych lokat w konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Wśród laureatów można wymienić zarówno przedszkolaków, uczniów młodszych, jak i starszych klas, wychowanków zajęć rewalidacyjno – wychowawczych oraz szkół filialnych. Liczba laureatów świadczy o zaangażowaniu i twórczym podejściu naszych uczniów oraz dużym wsparciu i inspiracji ze strony nauczycieli.

Poprawa efektywności kształcenia zawodowego w szkołach ponadpodstawowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

15 czerwca 20251 min.44

Poprawa efektywności kształcenia zawodowego w szkołach ponadpodstawowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Projekt pn. „Poprawa efektywności kształcenia zawodowego w Powiecie Lublinieckim -. poprawa jakości i elastyczności kształcenia zawodowego poprzez przebudowę, remont oraz doposażenie pracowni kształcenia zawodowego „został wdrożony w naszej placówce w roku szkolnym 2021–2024.

W ramach wyżej wymienionego projektu Szkoły Ponadpodstawowe a mianowicie Technikum nr 4, Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 i Branżowa Szkoła II Stopnia Nr 1 w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. K. Mańki w Lublińcu zostały doposażone w nowoczesne sprzęty i urządzenia. Pracownia informatyczna wzbogaciła się o 2 monitory interaktywne oraz analizator sieciowy, natomiast pracownia technologii gastronomicznej o stół chłodniczy, 2 lodówkozamrażarki, kuchnię elektryczną czteropalnikową, piec konwekcyjno – parowy oraz zestaw komputerowy.

Młodzież kształcąca się na tych kierunkach dzięki wdrożonemu projektowi uczestniczyła w roku szkolnym 2024/2025 w kółkach informatycznym i gastronomicznym w wymiarze 40 godzin jako zajęciach szkolne komplementarne z projektem inwestycyjnym dotyczącym rozwoju infrastruktury szkolnictwa zawodowego. Uczniowie podczas realizacji tych zajęć rozwijali swoje pasje i zainteresowania oraz realizowali swoje uzdolnienia informatyczne i kulinarne pod fachowym okiem nauczycieli zawodu.

Głównym celem zajęć było kształtowanie ich aktywności i kreatywności na zajęciach praktycznych, podczas organizowanych konkursów kulinarnych, imprez szkolnych i Ośrodkowych, jak i w przyszłej pracy. Zajęcia te znacząco wpłynęły na rozwój wiedzy i doskonalenie umiejętności gastronomicznych i informatycznych uczniów.

Sylwia Rose

Zajęcia dydaktyczne i wychowawcze na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

14 czerwca 20252 min.51

Zajęcia dydaktyczne i wychowawcze na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. K. Mańki w Lublińcu przy Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 2 funkcjonuje Szkoła filialna dla uczniów przewlekle chorych i chorych psychicznie. Zajęcia odbywają się na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. dr E. Cyrana w Lublińcu.

Oddział ten stanowi szczególne środowisko, w którym młodzi pacjenci, zmagający się z problemami zdrowia psychicznego, przechodzą kompleksowy proces leczenia. W tym kontekście niezwykle ważną rolę pełnią zajęcia dydaktyczne i wychowawcze, które mają na celu nie tylko wsparcie terapeutyczne, ale również przygotowanie młodych ludzi do lepszego funkcjonowania w społeczeństwie. Tego rodzaju zajęcia pełnią funkcję edukacyjną, emocjonalną i społeczną, a ich organizacja i przebieg różnią się od tradycyjnych form nauczania czy wychowania.

Podstawowym celem zajęć dydaktycznych i wychowawczych na oddziale psychiatrycznym jest wsparcie w procesie zdrowienia i adaptacji młodego pacjenta do trudnej rzeczywistości związanej z jego problemami zdrowotnymi. Zajęcia dydaktyczne są dostosowane do wieku pacjentów, ich poziomu rozwoju oraz aktualnych potrzeb zdrowotnych. W zależności od stanu psychicznego młodych ludzi, program zajęć może obejmować różnorodne formy edukacyjne. Dzieci i młodzież na oddziale psychiatrycznym kontynuują naukę w zakresie przedmiotów ogólnokształcących. Odbywają się tu również zajęcia wychowawcze, które mają za zadanie nie tylko rozwój osobisty młodzieży, ale także wpływ na ich relacje społeczne oraz zdolność do współpracy w grupie. W tym przypadku szczególną uwagę przykłada się do kształtowania pozytywnych postaw oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Zajęcia dydaktyczne i wychowawcze na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży są niezbędnym elementem procesu terapeutycznego, który pomaga młodym pacjentom w powrocie do równowagi psychicznej, a także w przystosowaniu się do życia w społeczeństwie. Oferują one młodym pacjentom szansę na kontynuowanie edukacji, rozwijanie swoich umiejętności oraz wsparcie w walce z trudnościami emocjonalnymi i społecznymi. Prowadzone zajęcia edukacyjne i wychowawcze mogą znacząco
wpłynąć na poprawę jakości życia młodzieży, pomóc im w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi oraz przygotować do wyzwań życia po opuszczeniu szpitala.
Justyna Głowacka

Nowe technologie w edukacji – szkoła w programach rządowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

14 czerwca 20252 min.39

Nowe technologie w edukacji – szkoła w programach rządowych - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Dzięki wsparciu Organu Prowadzącego szkoła podstawowa nr 2 intensywnie rozwija swoje zaplecze technologiczne, uczestnicząc w dwóch ogólnopolskich programach edukacyjnych: „Laboratoria Przyszłości” oraz „Aktywna tablica”, realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Laboratoria Przyszłości – kreatywność, technologia i nauka w praktyce Program „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów w obszarach STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).

W ramach programu zakupiono nowoczesny sprzęt dydaktyczny, m.in. drukarki 3D, długopisy 3D, laptopy, mikrokontrolery, roboty edukacyjne Photon, sprzęt do nagrań (mikrofony, kamera, aparat fotograficzny), a także narzędzia do pracowni technicznej (stacje lutownicze, mierniki, narzędzia ręczne, zestawy elektroniczne, klocki konstrukcyjne i inne).

Nowe wyposażenie znacząco wzbogaciło proces dydaktyczny, umożliwiając prowadzenie atrakcyjnych zajęć, które rozwijają kreatywność, myślenie krytyczne oraz umiejętności techniczne i prace zespołowe. Sprzęt jest wykorzystywany nie tylko podczas lekcji, ale również w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań oraz podczas różnych uroczystości i wydarzeń szkolnych.

Innowacja pedagogiczna 'Uważni i Ważni' - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

13 czerwca 20251 min.56

Innowacja pedagogiczna "Uważni i Ważni" - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. K. Mańki w Lublińcu realizowana jest innowacja pedagogiczna „Uważni i Ważni” o charakterze programowo‑metodycznym ukierunkowana na rozwijanie motywacji wewnętrznej dzieci do pracy nad zachowaniami prospołecznymi i prozdrowotnymi.

Adresowana jest do wszystkich uczniów, ale także do nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno‑Wychowawczego. Poprzez uważność, skierowaną na siebie i otaczający nas świat, uczniowie podnoszą swoje kompetencje emocjonalne, społeczne ale i poznawcze, zajmując się ważnymi dla nich tematami z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, jak również zdrowych relacji i szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Realizacja tematyki odbywa się na comiesięcznych spotkaniach z uczniami, podczas których podejmowane są różnego rodzaju wyzwania. Innowację realizują pedagodzy i psycholodzy Ośrodka.

Piotr Jaroń

90-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu

9 czerwca 20253 min.374

90-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu

W 2025 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Konrada Mańki w Lublińcu obchodzi wyjątkowy jubileusz 90-lecie istnienia. Historia tej niezwykłej placówki sięga grudnia 1928 roku, kiedy to rozpoczęto budowę Zakładu dla Głuchych.

Uroczyste obchody jubileuszowe odbyły się 6 czerwca i stały się okazją do oddania należnego hołdu tradycji Ośrodka, podkreślenia jego wyjątkowego charakteru oraz ogromnej roli, jaką odgrywa w życiu lokalnej społeczności.

Jubileusz to szczególne wydarzenie nie tylko w życiu uczniów, nauczycieli, pracowników i absolwentów, ale także całej społeczności związanej z Ośrodkiem. To czas wspomnień, refleksji i wdzięczności – za minione lata, za trud, za serce wkładane codziennie w pracę z młodymi ludźmi. Nie da się wszystkiego wyrazić słowami, ale można wsłuchać się w „świat ciszy”, który w niezwykle subtelny sposób przypomina o potrzebie pamięci i szacunku wobec wszystkich, którzy tworzyli i tworzą rzeczywistość SOSW.

Dziś zatrzymujemy się na chwilę w tym nieustannym biegu życia, aby wspomnieć i podziękować wszystkim tym, którzy tworzyli to miejscemówiła dyrektor Ośrodka, Danuta Jakubiszyn. – Pozwólcie Państwo, że zacytuję Antoine’a de Saint-Exupéry’ego:„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Te słowa doskonale oddają istotę minionych 90 lat – tu zawsze patrzyło się sercem, a wiele osób zostawiło w tym miejscu cząstkę siebie.

Podczas uroczystości głos zabrali wyjątkowi goście – osoby szczególnie bliskie Ośrodkowi, które swoim zaangażowaniem i obecnością wspierają jego misję. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in.: Przemysław Witek – Poseł na Sejm RP, Aleksandra Dyla – Śląska Kurator Oświaty, Joachim Smyła – Starosta Powiatu Lublinieckiego, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji współpracujących, byli dyrektorzy Ośrodka, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych.

Dziewięćdziesiąt lat to nie tylko liczba. To pokolenia uczniów, wychowanków, nauczycieli, wychowawców, pracowników i przyjaciół, którzy przez te wszystkie lata współtworzyli niepowtarzalną historię SOSW. To cicha, codzienna praca, trud i zaangażowanie ludzi z pasją, wspierających dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami w ich rozwoju i odkrywaniu własnych możliwości.

Obchody jubileuszowe były nie tylko powrotem do pięknych wspomnień, ale również inspiracją do dalszego działania. To czas wdzięczności wobec wszystkich, którzy każdego dnia wspierają Ośrodek, dzieląc się dobrem, sercem i pomocą.

Z wielką radością i wzruszeniem wręczono pamiątkowe statuetki Aniołów dla Przyjaciół i Darczyńców Ośrodka – symboliczne wyrazy uznania dla ich bezinteresownego wsparcia.

Podczas uroczystości odbyło się również uroczyste otwarcie nowego placu zabaw, który jest efektem wspólnego wysiłku, marzeń i zaangażowania wielu osób. – Z całego serca dziękuję Organowi Prowadzącemu za przekazanie środków finansowych, które umożliwiły realizację tego projektu – dodała dyrektor Jakubiszyn.

Ruszamy z kolejną edycją projektu NASZ POWIAT NASZE PASJE

13 czerwca 20251 min.137

Ruszamy z kolejną edycją projektu NASZ POWIAT NASZE PASJE

Projekt zrzesza podmioty zajmujące się sportem, rekreacją, działaniami prozdrowotnymi.

Oferowane zajęcia są BEZPŁATNE i ogólnodostępne dla wszystkich chętnych.

Mogą więc z nich skorzystać zarówno dzieci jak i seniorzy.

Zapraszamy!

Ważne! Na wszystkie zajęcia, ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne u organizatorów poszczególnych zajęć

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu