ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Pon, Wt, Czw 7:30-15:30, Śr 7:30-16:00,
Pt 7:30-15:00 (sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział
Innowacje w szkole podstawowej - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

13 czerwca 20253 min.47

Innowacje w szkole podstawowej - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

Rozwój dziecka jest procesem niezwykłym. Towarzyszenie mu w tym procesie pozwala na odkrywanie jego różnorodnych umiejętności i naukę nowych, a także na osiąganie sukcesów i konstruktywne mierzenie się z porażkami. Wszystko po to, aby dziecko, zwłaszcza dziecko żyjące z niepełnosprawnością, mogło wzrastać i nabierać życiowych doświadczeń. Dlatego nauczyciele i terapeuci sięgają po nowe metody, środki, sposób pracy, a więc i po innowacje, które pozwalają inspirować i poszerzać możliwości nie tylko uczniów, ale i nauczycieli.

Innowacje pedagogiczne realizowane w SOSW w minionym dziesięcioleciu - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

12 czerwca 20257 min.95

Innowacje pedagogiczne realizowane w SOSW w minionym dziesięcioleciu - 90-lecie Ośrodka im. Konrada Mańki w Lublińcu

W SOSW są prowadzone innowacje pedagogiczne, których celem jest uatrakcyjnienie zajęć i zmotywowanie uczniów do samorozwoju i kreatywności w inspirującej przestrzeni edukacyjnej. Poszerzanie treści programowych oraz przekazywanie ich w nowoczesny i przystępny sposób to ich główne cele i założenia.

Innowacja „Po polsku i angielsku”, o charakterze organizacyjno‑metodycznym, dla uczniów kształcących się w zawodzie kucharz oraz w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, wdrożono w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 1 oraz Technikum Nr 4 w roku szk. 2016/2017. Dotyczyła teoretycznych i praktycznych przedmiotów gastronomicznych oraz języka angielskiego zawodowego. Istota innowacji polegała na przemiennej, dualnej realizacji przez nauczycielkę przedmiotów gastronomicznych
i nauczycielkę języka angielskiego zawodowego, w ramach danej jednostki zajęć, treści z zakresu kwalifikacji T.6 Sporządzanie potraw i napojów, wspólnej dla uczniów obydwu zawodów, w języku polskim i w języku angielskim. Autorki i realizatorki innowacji: Izabela Szczęsny, Joanna Kulik.

Innowacja „Kulinarne smaki. O gastronomii po polsku, angielsku i niemiecku”, o charakterze organizacyjno‑metodycznym, dla uczniów kształcących się w zawodzie kucharz, wdrożono w Branżowej Szkole I Stopnia Nr 1 w roku szk. 2017/2018. Dotyczyła teoretycznych i praktycznych przedmiotów gastronomicznych, języka angielskiego zawodowego oraz języka niemieckiego
zawodowego. Istota innowacji polegała na przemiennej realizacji przez nauczycielki tych przedmiotów, w ramach danej jednostki zajęć, treści z zakresu kwalifikacji Sporządzanie potraw i napojów w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Podczas zajęć teoretycznych uczniowie poznawali wybrane przepisy gastronomiczne kuchni polskiej, angielskiej i niemieckiej – składniki potraw, sposób wykonania, niezbędny sprzęt i urządzenia gastronomiczne, a podczas praktycznych sporządzali potrawy
i napoje na podstawie poznanych przepisów. W IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości” w 2019 r., zorganizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy w Warszawie, którego celem była identyfikacja, wybór i rozpowszechnienie najciekawszych rozwiązań podnoszących jakość edukacji zawodowej w Polsce, innowacja ta została uhonorowana statusem „Dobrej Praktyki”. Autorka innowacji: Izabela Szczęsny; realizatorki innowacji: Izabela Szczęsny, Joanna Kulik, Agata Płuska.

Innowacja „Polska tradycja kulinarna ujęta w przepisach gastronomicznych”, o charakterze programowym, dla uczniów kształcących się w zawodzie kucharz, wdrożona w Branżowej Szkole I Stopnia Nr 1 w trzyletnim cyklu kształcenia uczniów w latach 2017/2018 – 2019/2020. Dotyczyła przedmiotu praktycznego – pracownia gastronomiczna. Istota innowacji polegała na
wzbogacaniu treści nauczania tego przedmiotu o tematykę dotyczącą tradycyjnych produktów rolnych i środków spożywczych z różnych regionów Polski, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym zarejestrowanych lub aplikujących o rejestrację w systemach jakości żywności Unii Europejskiej jako: Chroniona
Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Umożliwiła ona uczniom zapoznanie się z wybranymi, tradycyjnymi produktami rolnymi i środkami spożywczymi pochodzącymi z różnych regionów Polski, rozszerzyła ich wiedzę o typowe i charakterystyczne produkty rolne i potrawy polskiej kuchni regionalnej, o jej tradycji oraz zwyczajach żywieniowych oraz umożliwiła poznanie tradycyjnych produktów rolnych, środków spożywczych i regionów, z których
się wywodzą. Fotografia prezentująca sporządzoną przez uczniów podczas zajęć innowacji surówkę z kwaszonej kapusty i jabłek grójeckich, promująca tradycyjne smaki grójeckiego regionu, została wyróżniona w 2018 r. w ogólnopolskim konkursie fotograficznym pn. „Polskie Kadry”, zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, a jej autorka Izabela Szczęsny, nauczycielka wdrażająca innowację, uzyskała tytuł Laureata.

Innowacja Pedagogiczna 'Kreatywne Terapie'

12 czerwca 20251 min.169

Innowacja Pedagogiczna "Kreatywne Terapie"

W minioną sobotę w Lubitece podsumowano innowację pedagogiczną realizowaną przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu pod nazwą „Kreatywne Terapie”. To projekt innowacyjny pod różnymi względami, skierowany zarówno do młodzieży liceum, słuchaczy szkoły dla dorosłych, jak i przyszłych terapeutów zajęciowych.

Pomysłodawcami projektu są: dyrektor szkoły Barbara Kemska-Guga, Anna Klimowicz – wychowawczyni klasy artystycznej w miejscowym liceum oraz Monika Uherek-Mutz – nauczycielka przedmiotów zawodowych na kierunku -  terapia zajęciowa. Inicjatywa ma na celu rozwijanie kreatywności, umiejętności manualnych oraz budowanie relacji między uczniami i słuchaczami różnych typów szkół.

- Warto dodać, że terapia zajęciowa jest jednym z kierunków zawodów medycznych, który można uzyskać w szkole policealnej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu - podkreśliła Barbara Kemska-Guga, dyrektor tej placówki.

Sobotnie   warsztaty w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej – Lubitece skierowane były do miłośników sztuki i rękodzieła, a także osób zainteresowanych działaniami terapeutycznymi w praktyce.

- Projekt „Kreatywne Terapie” to dobry przykład poszukiwania nowoczesnych metod nauczania sprzyjających integracji międzyszkolnej – mówił, biorący udział w projekcie,  Rafał Kucharczyk - naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Lublińcu.

LKS „WARTA” Kamieńskie Młyny istnieje już 75 lat!

10 czerwca 20252 min.157

LKS „WARTA” Kamieńskie Młyny istnieje już 75 lat!

W sierpniu 2025 r. Ludowy Klub Sportowy „WARTA” Kamieńskie Młyny będzie świętował jubileusz 75-lecia. Planuje się zorganizowanie dwudniowego wydarzenia (16-17 sierpnia) dla piłkarzy i miłośników klubu. Wydarzenie objęte będzie honorowym patronatem starosty Joachima Smyły.

Krótko o historii klubu, kilka wspomnień i sukcesów

Ludowy Klub Sportowy „WARTA” Kamieńskie Młyny zainaugurował swoją działalność 30 marca 1950 roku, jego celem od początku istnienia było krzewienie kultury fizycznej i sportu, prowadzenie działalności oświatowej i wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

„WARTA” w sezonie 2017/2018 wygrała Puchar Polski Podokręgu Lubliniec i awansowała do Śląskiego ZPN Pucharu Polski.

Zespół po rundzie jesiennej w sezonie 2000/2001 był na szóstym miejscu w regionie. Wówczas w klubie grali zawodnicy z boisk Ekstraklasy: Dariusz Soboń, Rafał Witkowski, Marek Szyndrowski, Damian Kroczek, Adam Kucz, Sebastian Dudek (Mistrz Polski ze Śląskiem Wrocław), Krzysztof Markowski, Paweł Iwanowski i Łukasz Matusiak. Trenerami m.in. byli: Wojciech Potiomkin (awans do III ligi z Hetmanem Włoszczowa i zawodnik Victorii Częstochowa), Jan Banaś (Reprezentant Polski), Łukasz Bereta (trener m.in.. Ruchu Chorzów) i Sebastian Dudek (Mistrz Polski). Obecnie trenerem drużyny jest Krzysztof Budny (zawodnik III Ligi).

W sezonie 2020/2021 „WARTA” Kamieńskie Młyny pobiła rekord okręgu i w swoich 26 meczach strzeliła aż 158 bramek

Z kolei w sezonie 2021/2022 zawodnik klubu był na trzecim miejscu w Polsce w związku z liczbą zdobytych bramek w sezonie i liczbą 74 goli.

Od sezonu 2022/23 klub wystąpił w klasie okręgowej, w III lidze śląskiej.

W obecnym sezonie „WARTA” jest w czołówce zespołów walczących o awans do II ligi śląskiej. Aktualnie zawodnicy grają na poziomie III ligi śląskiej (grupa Częstochowa - Lubliniec). W zespole trenują dwie sekcje juniorów i seniorzy.  Klub zajmuje najwyższe miejsce wśród drużyn piłkarskich w powiecie lublinieckim.

Jesienią ubiegłego roku w obiekcie klubu rozpoczęły się prace budowlane. Budynek sportowy podany został gruntownej modernizacji, co poprawi jego funkcjonalność. Budowany jest również rodzinny park wodny wraz z boiskiem do gry w siatkówkę plażową. Całość ma być oddana do użytku jeszcze w tym roku.

Debiut literacki Kingi Maroń

10 czerwca 20251 min.118

Debiut literacki Kingi Maroń

W  wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Żółtego Folwarku (Gorzelni) w Kochcicach miała miejsce promocja debiutanckiego zbioru wierszy pt. „Słowa, słowa, słowa” Kingi Maroń - uczennicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Kochcicach.

Gratulacje i wyrazy uznania skierował do młodej poetki Przewodniczący Rady Powiatu Marek Wręczycki - to niewątpliwie wyjątkowy moment, pewnego rodzaju podsumowanie jakiegoś etapu pracy twórczej, który zapewne otwiera nowy rozdział poetyckiej podróży. Tworzenie poezji to wyzwanie, wymagające nie tylko talentu, ale także oddania i wytrwałości. Życzę, aby ten debiut był początkiem sukcesów.  

Tomik, który wydało Wydawnictwo św. Macieja Apostoła otrzymał w prezencie od wydawnictwa każdy uczestnik promocji, którą prowadził redaktor Edward Przebieracz.

II Miting Pływacki w Herbach

9 czerwca 20251 min.129

II Miting Pływacki w Herbach

W sobotę, 7 czerwca 2025 roku na pływalni w Herbach zorganizowano  II Ogólnopolski Miting Pływacki. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta Joachim Smyła. Organizatorem wydarzenia był Pływacki Klub Sportowy Orka Herby, Śląskie Zrzeszenie LZS, a  współorganizatorem Wójt Gminy Herby Iwona Burek.

W zawodach wzięło udział 301 zawodników z 27 klubów z całej Polski. Rywalizacje przebiegały w duchu zasady fair play, przy ogromnym zaangażowaniu zawodników, trenerów i kibiców.

Zawodnicy klubu „Orka Herby” spisali się znakomicie, zdobywając aż 28 medali, co potwierdza wysoki poziom szkolenia w klubie.

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, sportową postawę i pozytywną energię. Szczególne podziękowania kierujemy do osób zaangażowanych w organizację zawodów – bez Was to wydarzenie nie byłoby możliwe – podsumowali organizatorzy wydarzenia.

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu