ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu otrzymali nowe radiowozy

11 grudnia 20231 min.206

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu otrzymali nowe radiowozy

11 grudnia br. w lublinieckiej komendzie odbyło się uroczyste przekazanie nowych pojazdów służbowych dla lublinieckiej Policji.
W wydarzeniu uczestniczyły władze samorządowe, m.in. starosta Joachim Smyła oraz wójtowie i burmistrzowie.

Dzięki finansowemu wsparciu władz Powiatu Lublinieckiego oraz wójtów gmin: Boronów, Ciasna, Herby, Koszęcin, Pawonków i Woźniki, będzie można zobaczyć na drogach wszystkich gmin powiatu lublinieckiego radiowozy marki Suzuki S-Cross. To pierwsze w powiecie radiowozy w nowej gamie kolorystycznej. Komendant Powiatowy Policji podinsp. Dariusz Gajzler wraz z I zastępcą mł. insp. Mieczysławem Krysiakiem podziękowali przybyłym samorządowcom za przekazane dofinansowanie, a także wyrazili wdzięczność za dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie i wsparcie wielu przedsięwzięciach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Starostwo Powiatowe w Lublińcu w kwocie 27 500 zł dofinansowało zakup radiowozów.

Nowe perspektywy dla uczniów lublinieckich techników dzięki współpracy partnerskiej ze spółką EthosEnergy Poland S.A.

11 grudnia 20232 min.265

Nowe perspektywy dla uczniów lublinieckich techników dzięki współpracy partnerskiej ze spółką EthosEnergy Poland S.A.

Wielki krok w stronę lepszej edukacji zawodowej uczniów Technikum Elektrycznego Zespołu Szkół Zawodowych i Technikum Mechanicznego Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych został właśnie podjęty. Firma EthosEnergy Poland S.A., przy honorowym patronacie Starosty Lublinieckiego Joachima Smyły, podpisała umowę o objęcie patronatem drugiej klasy Technikum Elektrycznego oraz udzieliła dodatkowego wsparcia klasom na kierunku elektrycznym i mechanicznym.

Umowę patronacką podpisali dzisiaj: starosta Joachim Smyła, prezes Zarządu EthosEnergy Poland S.A. Janusz Osadnik i dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu Jolanta Kardas.

Jednym z kluczowych elementów tej współpracy jest udostępnianie miejsc na odbycie praktyk zawodowych oraz ciągłego kształcenia zawodowego dla uczniów obu kierunków. Ta bezpośrednia styczność z profesjonalnym środowiskiem pracy umożliwi młodym adeptom zdobycie praktycznych umiejętności i wglądu w specyfikę działań firmy. To innowacyjne podejście do rozwoju umiejętności zawodowych młodych ludzi, które nie tylko motywuje ich do osiągnięcia najlepszych wyników w nauce, ale także zapewnia praktyczne doświadczenie w rzeczywistym środowisku zawodowym, jak również ma na celu pokazanie, że EthosEnergy Poland S.A. jest firmą, z którą warto się w przyszłości związać.

Dni Mickiewiczowskie 2023

11 grudnia 20233 min.223

Dni Mickiewiczowskie 2023

Tegoroczne obchody święta patrona Zespołu Szkół nr 1 w Lublińcu związane były z 225. rocznicą urodzin Adama Mickiewicza. Tradycja Dni Mickiewiczowskich sięga czasów przedwojennych.

Jak co roku, impreza przyjęła formę kilkudniowego świętowania, skupionego wokół twórczości i życia wieszcza. Nad całością przedsięwzięcia objął honorowy patronat Starosta  Lubliniecki. Zorganizowane konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a młodzież wykazała się niezwykłą wiedzą, zdolnościami i kreatywnością. 

30 listopada odbył się Konkurs recytacji i poezji śpiewanej skierowany do młodzieży naszej szkoły oraz zaproszonych uczniów ze szkół podstawowych powiatu lublinieckiego. Repertuar występów stanowiły utwory poety.

Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

8 grudnia 20232 min.245

Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

Historia szkoły sięga 1922 roku, kiedy to utworzono ośmioklasową szkołę średnią.
Nosiła ona nazwę Wyższa Szkoła Miasta Lublińca i mieściła się w jednopiętrowym budynku przy ulicy Sądowej. 
W 1928 roku władze województwa śląskiego uzyskały pożyczkę w Stanach Zjednoczonych Ameryki, z której to sfinansowano w latach 1928-1929 budowę nowego gmachu szkoły przy ulicy Sobieskiego. 
Duży i nowoczesny budynek posiadał aż 117 pomieszczeń, w tym pomieszczenia klasowe, gabinety przedmiotowe z zapleczem, aulę, sale gimnastyczne i boisko szkolne oraz kancelarię, pokój nauczycielski i pomieszczenia administracyjne i magazynowe. 
W roku szkolnym 1930-1931 do szkoły uczęszczało 285 uczniów, w tym 120 tak zwanych "Opolan", młodzieży mieszkającej w niemieckiej części Górnego Śląska, dla których wybudowano bursę dla 145 uczniów. 
Od 1937 roku można było dalsze kształcenie kontynuować w dwuletnich liceach ogólnokształcących. 
Powstało Państwowe Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne imienia Adama Mickiewicza. 
Szkoła w wyniku kolejnych przekształceń od 2003 roku nosi obecną nazwę.
W 1963 roku powstało obserwatorium astronomiczne. W latach 80-tych zmodernizowano boisko szkoły. 
W 2006 roku oddano do użytku halę sportową z pełnym zapleczem, a następnie stadion szkolny i boisko ze sztuczną nawierzchnią do gier zespołowych. 
Aktualnie szkoła liczy 29 oddziałów, do których uczęszcza 784 uczniów. 
W 2022 roku uroczyście obchodzono jubileusz 100-lecia szkoły. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Tekst i narracja: Bogusław Hrycyk
Wideo i montaż: Mirosław Włodarczyk
 
Copyright © 2023 Powiat Lubliniecki

 

Mikołajki w 'Zameczku'

8 grudnia 20231 min.144

Mikołajki w "Zameczku"

W Domu Pomocy Społecznej „Zameczek”, 6 grudnia odbył się wspólny mikołajkowy seans filmowy. Dla podopiecznych Domu zorganizowano projekcję filmu  pn.: „Radosne Święta”, a po nim słodki poczęstunek.

- Mikołajki to nie tylko prezenty. To także czas, aby dzielić się z innymi, okazywać życzliwość i sprawiać radość.  Symbolika tego dnia przypomina nam o potrzebie okazywania uprzejmości i wspierania tych, którzy mogą potrzebować wsparcia - mówiła Dagmara Imiołczyk – dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Zameczek”.

Nagrodzono najlepszych w Powiatowym Konkursie Literackim 'Lubliniec w limerykach”

8 grudnia 20232 min.149

Nagrodzono najlepszych w Powiatowym Konkursie Literackim "Lubliniec w limerykach”

6 grudnia br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Literackim pn.: „Lubliniec w limerykach”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta Joachim Smyła.

Przybyłych na uroczystość gości powitała: Barbara Kemska-Guga – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Uczniowie zaprezentowali wszystkim zebranym limeryki, ukazujące piękno naszej „Małej Ojczyzny” oraz przywiązanie do niej młodych artystów, prezentując tym samym swój ogromny potencjał literacki.

Do gali wręczania nagród dołączył Jarosław Kacorzyk - dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Psarach.

Życzenia Bożonarodzeniowe 2023

7 grudnia 20231 min.359

Życzenia Bożonarodzeniowe 2023

Zbliża się szczególny czas
Świąt Bożego Narodzenia.
Z tej okazji życzymy dużo miłości
i spełnienia w odkrywaniu siebie,
swojej kreatywności, swojej
wewnętrznej mocy i sacrum
każdej chwili dnia codziennego.
Niech Nowy 2024 Rok
będzie czasem radości,
zdrowia i spełnienia w każdej
dziedzinie życia.

Wicestarosta
Tadeusz Konina

Przewodniczący
Rady Powiatu
Krzysztof Olczyk

Starosta
Joachim Smyła

Wernisaż „Moje Artystyczne JA”

6 grudnia 20231 min.139

Wernisaż „Moje Artystyczne JA”

W sobotę, 2 grudnia br. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece im. Józefa Lompy w Lublińcu odbył się wernisaż pn.: „Moje Artystyczne JA”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta Joachim Smyła. Prace wykonali oraz przedstawili uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi w Lublińcu.

Młodzi artyści mieli okazję zaprezentować swoje prace wykonane w różnych dziedzinach sztuki, między innymi: grafiki komputerowej, fotografii, plastyki, rękodzieła oraz poezji. Wernisaż pozwolił licealistom podzielić się swoimi zdolnościami z szerszą publicznością.

- Głównym celem wystawy była prezentacja twórczości uczniów. Goście oglądający wystawę mogli nie tylko podziwiać zaprezentowane prace, ale także docenić pasje młodych artystów i zobaczyć czym zajmują się w wolnym czasie – mówiła Barbara Kemska-Guga - dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Aneta Konieczny - naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Lublińcu, Joanna Brzezina - dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu oraz Rafał Kucharczyk - zastępca naczelnika Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Lublińcu. Wyniki uplasowały się następująco: pierwsze miejsce zajęła klasa artystyczna, drugie miejsce klasa 4a, natomiast trzecie - przyznano klasie 2 OB. Wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

W Starostwie już świątecznie

6 grudnia 20231 min.139

W Starostwie już świątecznie

Jak co roku choinka w Starostwie Powiatowym, a raczej jej ozdabianie – było dziełem małych artystów, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu. Dzieci przyjechały do urzędu z pełnymi koszami ozdób świątecznych i nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ozdoby te były dziełem dzieci, które w asyście swoich nauczycieli tworzyły te świąteczne cudeńka już od kilku miesięcy. Jako, że ubieranie choinki przypadło na 6 grudnia nie mogło obyć się bez wizyty Świętego Mikołaja, który przybył z workiem pełnym prezentów. Do spotkania z Mikołajem dołączył również wicestarosta Tadeusz Konina, sekretarz Powiatu Sylwia Fronczek, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Olczyk oraz członek Zarządu Powiatu Alojzy Cichowski.

Władze powiatu, poseł Przemysław Witek, dyrektor SP ZOZ i radni Rady Powiatu dyskutowali o przyszłości szpitala powiatowego

5 grudnia 20233 min.623

Władze powiatu, poseł Przemysław Witek, dyrektor SP ZOZ i radni Rady Powiatu dyskutowali o przyszłości szpitala powiatowego

W dzisiejszych obradach Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej – oprócz władz powiatu i dyrektora SP ZOZ w Lublińcu – uczestniczył poseł na sejm RP Przemysław Witek.

Poseł podziękował Przewodniczącej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Lidii Mnich-Kościelnej za zaproszenie do wzięcia udziału w posiedzeniu Komisji. Poinformował również członków Komisji o podjętej kontroli poselskiej w SP ZOZ-ie, która – na progu nowej kadencji Sejmu RP – pozwoli na głęboką analizę dotyczącą wszystkich aspektów funkcjonowania  SP ZOZ-u.

- Bardzo wyraźnie chcę podkreślić, iż kontrola ta nie jest instrumentem opresyjnym, ale jest próbą opisania rzeczywistości związanej z funkcjonowaniem szpitala powiatowego – mówił podczas spotkania poseł Przemysław Witek.

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zgubiłeś ważna rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu