ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział
Finał projektu zabezpieczającego przystanek na ścieżce przy pomniku przyrody, jakim jest różanecznik katawbijski

29 października 20241 min.171

Finał projektu zabezpieczającego przystanek na ścieżce przy pomniku przyrody, jakim jest różanecznik katawbijski

W dzisiejszym symbolicznym otwarciu wyremontowanej wieży widokowej w Parku Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą uczestniczyli m.in.: starosta Joachim Smyła, członek Zarządu Powiatu - Marek Wręczycki, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych- Hanna Pompa-Obońska, kierownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Kalinie - Krystyna Bartocha,, nadleśniczy Nadleśnictwa Herby - Robert Gorzelak, wójt Gminy Kochanowice - Jacek Mokros oraz przedstawiciel wykonawcy – firmy Bilpol – Marek Kużaj. Uroczystość uświetniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pawełkach.

Na przełomie maja i czerwca wieża widokowa,   pozwalająca na podziwianie tego fioletowego dywanu kwiatów przeżywa prawdziwe oblężenie turystów.

- Dwadzieścia lat temu została skonstruowana tutaj wieża turystyczna, która po tylu latach wymagała już wymiany. Zgodnie z zaleceniami inspektora nadzoru budowlanego niezbędna była wymiana jej elementów, zapewniających bezpieczeństwo odwiedzających – mówiła Krystyna Bartocha, kierownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Oddział w Kalinie.

Projekt, którego realizatorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Kalinie został zrealizowany dzięki wsparciu Powiatu Lublinieckiego, Nadleśnictwa Herby oraz Wójta Gminy Kochanowice.

- Realizacja tego zadania pomoże zachować właściwy stan pomnika przyrody, jakim jest różanecznik oraz chronić rzadkie gatunki zwierząt. Ograniczy też negatywny wpływ antropopresji – wyjaśniała Krystyna Bartocha.

Mistrzostwa Polski Południowej Polskiej Federacji Kyokushin Karate

29 października 20241 min.104

Mistrzostwa Polski Południowej Polskiej Federacji Kyokushin Karate

W Woźnikach odbyły się Mistrzostwa Polski Południowej Polskiej Federacji Kyokushin Karate, które zorganizował Śląski Klub Karate i Kick-Boxingu z siedzibą w Lubszy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta Joachim Smyła. Powiat lubliniecki reprezentował radny Rady Powiatu w Lublińcu Mariusz Pogoda.

W zmaganiach udział wzięło 104 zawodników z 20 klubów karate z całej Polski, a nawet z zagranicy – czeskiej Ostrawy. Śląski Klub Karate i Kick-Boxingu podczas rywalizacji reprezentowało 18 zawodników.

Mistrzostwa Polski Południowej PFKK zostały rozegrane w dwóch konkurencjach: „kata” i „kumite knock-down kyokushin karate”. Konkurencja „kata” odbyła się z podziałem na kategorie wiekowe, natomiast konkurencja „kumite” odbyła się z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe.

Sędzią głównym wspomnianych mistrzostw był prezes Polskiej Federacji Kyokushin Karate oraz prezes Gdańskiego Klubu Kyokushin Karate Shihan Bogusław Jeremicz 6 dan.

I miejsce na Mistrzostwach zajął Śląski Klub Karate i Kick-Boxingu, II miejsce – Jeleniogórski Klub Oyama Klub Sportów i Sztuk Walk Gruko, a  na III miejscu uplasował się Kościerski Klub Kyokushin Karate.

30 lat Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu

29 października 20242 min.97

30 lat Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu

Warsztaty Terapii Zajęciowej rozpoczęły swoją działalność 3 października 1994 r. w ramach struktury Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu przy ul. Kochcickiej 14. Są placówką stwarzającą osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Pomysłodawcą założenia warsztatów była ówczesna dyrektor DPS Paulina Lasek, a kierownikiem została  Anna Madziąg, po której stanowisko w 2020 r. przejęła obecna kierownik Ewa Dyla.

- Od 1994 roku warsztaty realizują ten sam cel, którym jest aktywizacja osób niepełnosprawnych oraz stworzenie im możliwości jak najpełniejszego udziału w życiu społecznym. Mając na uwadze dobro swoich podopiecznych, świetnie przygotowani do pełnienia tej roli nasi animatorzy i terapeuci, organizują i prowadzą różnorodne zajęcia manualne: malarskie, ceramiczne, modelarskie, plastyczne, krawieckie, tkackie, hafciarskie i stolarskie, a także warsztaty muzykoterapii. Uczestnicy warsztatów prezentują swoje prace na wielu imprezach – wyjaśniał Jerzy Cyrulik, dyrektor  Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kochcickiej w Lublińcu.

W uroczystościach jubileuszowych Powiat Lubliniecki reprezentowali: starosta Joachim Smyła, sekretarz Sylwia Fronczek i skarbnik Jacek Fokczyński. Spotkanie był  okazją do wspomnień, refleksji i podziękowań.

- Pragnę złożyć najserdeczniejsze wyrazy uznania i gratulacje dla wszystkich pracowników tej placówki. Doceniam Wasze zaangażowanie w stwarzanie osobom niepełnosprawnym możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej, rozwijania ich sprawności psychofizycznych, umiejętności wykonywania czynności życia codziennego i zaradności osobistej. Dziękuję również rodzicom i opiekunom, to dzięki Wam osoby z niepełnosprawnościami mają okazję rozwijać swoją osobowość, nabywać nowych kompetencji, poszerzać promień aktywności – mówił starosta Joachim Smyła.

Lubliniecka Noc Kultury za nami!

28 października 20242 min.101

Lubliniecka Noc Kultury za nami!

25 października br., w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Lublińcu odbyła się Lubliniecka Noc Kultury. W ramach wydarzenia zorganizowano wernisaż wystawy prac prof. Mariana Oslislo pt. „Muzyka w plakacie” oraz koncert pt.
„Na początku było TANGO”.

W gali uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP Przemysław Witek, Starosta Lubliniecki Joachim Smyła, Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura, radni Rady Powiatu i Rady Miasta oraz mieszkańcy powiatu lublinieckiego.

Podczas spotkania wręczono odznaczenia resortowe nadane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej. Poseł na Sejm RP Przemysław Witek wręczył medal Komisji Edukacji Narodowej Marianowi Kaczmarkowi. Z kolei drugi medal KEN – z rąk starosty Joachima Smyły – otrzymała dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej Sonia Wachowska.

23 października 20241 min.552

Ważna informacja dla kierowców poruszających się drogą w kierunku Krupskiego Młyna

22 października 2024 r. rozpoczęły się prace związane z remontem drogi powiatowej 2351S pomiędzy drogą krajową DK11, a granicą powiatu (droga w kierunku miejscowości Krupski Młyn).

W dniach 25 i 28 października 2024 r., w godzinach 7:00-18:00 planowane jest nakładanie nawierzchni bitumicznej jezdni.

Z uwagi na niestosowanie się kierowców do poleceń osób kierujących ruchem i pojawiające się z tego powodu zagrożenie bezpieczeństwa droga w tych dniach będzie zamknięta.

Dojazd do Krupskiego Młyna możliwy będzie przez miejscowość Koty.

Za utrudnienia przepraszamy.

Wspomniany remont możliwy jest dzięki środkom finansowym, które Powiat Lubliniecki pozyskał w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Wartość inwestycji to kwota: 1 334 591,18 zł.

Dofinansowanie dla osób korzystających ze wsparcia oddechowego w ramach domowego leczenia tlenem lub ośrodka wentylacji domowej

28 października 20241 min.76

Dofinansowanie dla osób korzystających ze wsparcia oddechowego w ramach domowego leczenia tlenem lub ośrodka wentylacji domowej

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu informuje, iż osoby z niepełnosprawnościami korzystające ze względu na stan zdrowia z respiratora lub koncentratora tlenu w ramach ośrodka domowego leczenia tlenem lub ośrodka wentylacji domowej mogą ubiegać się o dofinansowanie na pokrycie kosztów opłat za energię elektryczną.

Nabór wniosków trwa w terminie od 28.10.2024 r. do 30.11.2024 r. Wniosek można złożyć w formie elektronicznej w systemie SOW lub w formie papierowej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu przy ul. Sobieskiego 9. Więcej informacji pod nr tel. 34 356 32 57 lub na stronie PCPR Lubliniec.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, właściciel pojazdu jest obowiązany zarejestrować samochód w terminie 30 dni

25 października 20242 min.114

Przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, właściciel pojazdu jest obowiązany zarejestrować samochód w terminie 30 dni

Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2024.1251 z dnia 2024.08.19), właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia:

  • nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
  • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

W przypadku nabycia pojazdu w drodze spadku termin 30 dni biegnie od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w najem (załącznik do uchwały Nr 152/XXVII/2024 Zarządu Powiatu w Lublińcu z dnia 24 października 2024 r. w sprawie przeznaczenia do oddania w najem lokali stanowiących własność Powiatu ublinieckiego znajdujących się w budynku położonym w Lublińcu przy ul. Sobieskiego 9

25 października 20242 min.69

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w najem (załącznik do uchwały Nr 152/XXVII/2024 Zarządu Powiatu w Lublińcu z dnia 24 października 2024 r. w sprawie przeznaczenia do oddania w najem lokali stanowiących własność Powiatu ublinieckiego znajdujących się w budynku położonym w Lublińcu przy ul. Sobieskiego 9

W związku z uchwałą Nr 152/XXVII/2024 Zarządu Powiatu w Lublińcu z dnia 24 października 2024 r. przeznacza się do oddania w najem lokale znajdujące się w budynku Powiatowego Centrum Usług Społecznych w Lublińcu przy ul. Sobieskiego 9, na działce nr 3705/347, opisanej w księdze wieczystej CZ1L/00006618/8, na działce nr 3707/347, opisanej w księdze wieczystej CZ1L/00003528/9 i działce nr 3718/348, opisanej w księdze wieczystej CZ1L/00001601/1, oznaczonych na mapie 6, obręb Lubliniec, stanowiące własność Powiatu Lublinieckiego, oznaczone numerami:

piwnica: nr 01.14

o pow. 24,20 m²

od 01.07.2025 r.

I piętro: nr 10 (poprzednio 1.30)

o pow. 47,50 m²

od 01.09.2025 r.

I piętro: nr 22 (poprzednio 1.06)

o pow. 15,60 m²

 

I piętro: nr 23 (poprzednio 1.07, 1.08)

o pow. (10,30 m² + 4,40 m²) łącznie 14,70 m²

 

I piętro: nr 24 (poprzednio 1.09)

o pow. 15,70 m²

 

I piętro: nr 25 (poprzednio 1.10)

o pow. 15,80 m²

 

I piętro: nr 1.01

 o pow. 4,40 m²

 

II piętro nr 35 (poprzednio 2.25, 2.26)

o pow. 27,70 m²

 

III piętro: nr 49 (poprzednio 3,01, 3.02, 3.04)

o pow. 44,60 m²

od.01.07.2025 r.

z przeznaczeniem pod działalność usługowo-biurową.

Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Lublińcu ma już 130 lat

23 października 20242 min.120

Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Lublińcu ma już 130 lat

18 października 2024 r. obchodzono Jubileusz 130-lecia Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Emila Cyrana w Lublińcu. Wydarzenie połączono z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego pod hasłem: „Nie unikamy – rozmawiamy”.

Podczas uroczystości zorganizowanych w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, dyrektor szpitala Beata Musialik podkreśliła znaczenie zdrowia psychicznego oraz rolę, jaką odgrywa zarządzana przez nią placówka w lokalnej społeczności. - Naszym celem nie jest tylko leczenie, ale także edukacja i wsparcie, przeciwdziałanie dyskryminacji i stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi.  

W wydarzeniu licznie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, dyrektorzy placówek oświatowych wraz z uczniami, kierownicy instytucji publicznych oraz osoby współpracujące z Wojewódzkim Szpitalem Neuropsychiatrycznym. Nie zabrakło również pacjentów szpitala oraz ich opiekunów.

Podczas uroczystości Powiat Lubliniecki reprezentował starosta Joachim Smyła.

- W imieniu Zarządu Powiatu składam najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania za codzienny trud i  profesjonalizm osnuty empatią  w podejściu do pacjenta. Szpital zawsze był i jest placówką związaną z Lublińcem i Powiatem Lublinieckim. Wasze sukcesy są więc doskonałą promocją naszego regionu – mówił podczas uroczystości starosta.

Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać również prelekcji nawiązujących do hasła obchodów oraz podziwiać występy uczniów lokalnych szkół. Młodzi artyści zaprezentowali zróżnicowany program artystyczny, w którym znalazły się zarówno występy muzyczne, taneczne jak  i teatralne. Występy te nie były tylko formą rozrywki, ale także ważnym elementem podkreślającym znaczenie zdrowia psychicznego.

W ramach obchodów zaprezentowano galerię historycznych zdjęć szpitala, które ukazywały rozwój placówki na przestrzeni lat. Ponadto przygotowano wystawę prac pacjentów szpitala. Ta niezwykła kolekcja obejmowała różnorodne dzieła, od malarstwa i rysunku, po rzeźbę i rękodzieło.

Zakończyła się przebudowa części drogi powiatowej relacji Pakuły – Kamienica

22 października 20241 min.89

Zakończyła się przebudowa części drogi powiatowej relacji Pakuły – Kamienica

Na długości blisko 1300 m położono nową nawierzchnię asfaltową i wybudowano chodnik. Wykonano kanalizację deszczową i wymieniono istniejące zjazdy do posesji. Odtworzono rowy przydrożne i oczyszczono urządzenia odwadniające jezdnię. Wprowadzona została również nowa organizacja ruchu  wraz z wymianą oraz uzupełnieniem oznakowania pionowego i poziomego.

Wartość inwestycji to 4 076 821,60 zł

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu